Harag formái
A harag formái változatosak:
- Ha megtámad vagy igazságtalan valaki velem szemben, dühös leszek. Ez a harag ad erőt ahhoz, hogy megvédjem magam. Cselekvésre késztet, megerősít, tehát jótékony. Ha pedig elérte a célját, szertefoszlik.
- Mérges leszek, ha kérhettem volna, megkövetelhettem volna, megszerezhettem volna, kiállhattam volna magamért, de nem kértem, nem követeltem meg, nem szereztem meg, nem álltam ki magamért. Nem voltam képes érvényesíteni az akaratomat és ezért dühös leszek azokra, akikkel szemben elmulasztottam a cselekvést. Ez a harag bénító, cselekvésképtelenné tesz, elgyengít és hosszan tart.
- Dühös leszek ha nem voltam képes kifejezésre juttatni a szeretetemet. Ráadásul pont arra leszek dühös, akit szeretek.
- Dühös leszek arra, akivel szemben elkövettem valamit, vagy megbántottam, de ezt a vétket nem akarom beismerni. Ezzel áthárítom a vétket a másikra. Bennem van a bűntudat, de mivel nehéz lenne elviselni, inkább kívül keresek célpontot a haragom számára.
- Dühös leszek arra, aki oly mértékben halmoz el jóval, hogy azt már nem tudom viszonozni. Ezt nehéz elviselni és inkább az adományozóra haragszom.
- Átveszem a másik haragját a másik érdekében. Csoportban jellemző, hogy az egyik tag dühös lesz valakire de igyekszik ezt nem kimutatni, és röviddel ezután egy másik – általában gyengébb – csoporttag lesz dühös az illetőre, akinek amúgy nem lenne oka rá. Ő válik a harag hordozójává. Iskolai kiközösítési dinamikákban és családokban is gyakori. A hangadó gyerek megharagszik valakire, majd négy-öt másik gyerek is dühös lesz ugyanarra a kisfiúra vagy kislányra. A családban mondjuk anya dühös lesz apára de elfojtja, a gyerekben viszont harag alakul ki az apa iránt.
- Dühös leszek a főnökömre de nem mutathatom ki, hát áthelyezem az irányt a társamra vagy a gyerekemre. Ezzel a harag iránya helyeződött át.
- A harag a fájdalom és gyász pótléka is lehet. A dühös fél ha megérti hogy haragja valójában menekülés a fájdalom átélése elől például egy kapcsolat végén, és megengedi magának, hogy átélje a fájdalmat, akkor utána felszabadulhat.
Láthatjuk, hogy haragunk lehet jótékony, vagy pusztító.
A jótékony harag önmagunk és mások megvédésére, igazságérzetünk támogatására szolgál, cselekvésre késztet, majd a cselekvés végeztével szertefoszlik.
A pusztító harag megbénít, a cselekvés helyettesítésére szolgál, hosszan tart és rombol.
Értsük meg magunkat, értsük meg érzéseink okát. Beszélgessünk magunkkal. Valljuk be magunknak valós érzelmeinket és motivációnkat, mondjuk ki hangosan a bennünk élő szemrehányásokat, vagy a kifejezendő hálát, köszönetet. Valljuk be hangosan a vétkeinket is és mondjuk ki hogy vállaljuk a következményeket.
Ezzel szertefoszlathatjuk a bennünk élő magunkat pusztító haragot. Felszabadító tapasztalat lehet.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Milyen munkában lehetnék boldog?
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 1
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 2
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Tomori Nóra, karrier coach, karrier tanácsadó, életvezetési tanácsadó
Forrás: Bert Hellinger: Basic orders of Love https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&channel=crow&q=bert+Hellinger+love