Dühkezelés
Dühkezelés ötletek
Sokan küzdenek azzal, hogy haragjukon nehéz úrrá lenniük, úgy érzik, ez megnehezíti boldogulásukat, munkahelyi és magánéleti kapcsolataikat.
Haragunk kezelésének legfontosabb lépése, hogy megértsük az okát. Na jó, de hogyan tovább? Mit tehetünk a gyakorlatban dühünk megfékezésére?
Sokszor kerültünk bajba, mert haragtól vezérelve mondtunk vagy tettünk olyasmit, amit „nem kellett volna”.
Nagyon nehéz a hirtelen felhalmozódott düh kezelése, de észrevehetünk mintázatokat abban, hogy milyen szituációkban, milyen időszakokban vagyunk hajlamosak haragra gerjedni. Sokan akkor veszítik el a kontrollt, ha már amúgy is fáradtak, kimerültek. Mindannyiunk számára vannak olyan események, megnyilvánulások, gesztusok, viselkedésformák, amik már előre sejthetően dühöt váltanak ki belőlünk.
Könnyű azt mondani, hogy a harag legjobb ellenszere a „megelőzés”. Bizonyos esetekben valóban ki tudjuk kerülni. Ha lehet, igyekezzünk elkerülni azokat az embereket, helyeket, helyzeteket, aki és ami nagy valószínűséggel haragot vált ki belőlünk. Ha elkerülhetetlen a haragot kiváltó helyzet, előzőleg felkészített tervet is elővehetünk, begyakorolt „mantrát” mondhatunk magunknak: „most tudom, hogy dühös vagyok, most nem formálok véleményt. És most azonnal nem teszek semmit”.
Dühkezelés ötletek
Ha már feldühödtünk, azt nem érdemes elnyomni, mert csak bajt okozunk magunknak. Hogyan legyünk úrrá magunkon? Próbáljuk ki, mi működik nekünk az alábbiak közül.
1. Ha fáradtak vagyunk, tartsunk pihenőt, pár percre meneküljünk ki egy adott szituációból, álljunk fel, mozogjunk, mossunk kezet.
2. Tornázzunk, ússzunk, fussunk, vagy sétáljunk minél gyakrabban! Ezek a mozgások a jóérzésért felelős hormonok termelődését is fokozzák, és a mozgás következtében fokozódó anyagcserénk is jobbítja közérzetünket.
3. Aki képes rá, megpróbálhatja a szüleink, nagyszüleink által is sokat emlegetett „számolj tízig, mielőtt megszólalsz” receptet, bár ez csak annak szokott menni, akinek amúgy is erős önfegyelme van.
4. Sokkal jobban segít, ha kieresztjük a gőzt! Keressünk egy helyet, ahol magunk vagyunk, kiabáljunk, püföljünk egy zsákot kifáradásig…
5. Vegyünk nagy és mély lélegzetet, minél lassabban.
6. Ha felfedeztük, hogy haragunk valójában félelmeink, beteljesületlen vágyaink vagy alacsony önértékelésünk kifejeződése, akkor tudhatjuk, hogy valójában a mélyebb problémáink kezelésével kell foglalkoznunk.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Mik a gyengeségei? Jó válaszok
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Munkahelyváltás. Honnan tudjam, hogy eljött az ideje?
Állásintrerjú kérdések, amikre biztosan készülj fel
Állásinterjú. Milyen hibát ne kövess el?
Sikeres önmérsékletet kívánok!
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, life coach