Narcisztikus vagyok, hogy segítsek magamon?
Nárcisztikus vagyok, mit tegyek? Ha rájöttél, hogy nárcisztikus vagy, talán nagyon összezavarodtál és keresed a választ, ki is vagy Te valójában. Lehet, hogy gyakran kritizálsz másokat de te magad nehezen fogadod el az apró bírálatot is. Lehet, hogy úgy érzed, kiválóbb, különlegesebb, rátermettebb, előrébb való vagy másoknál. Lehet, hogy folytonosan mások csodálatára, elismerésére van szükséged. Lehet, hogy mindig győzni akarsz. Ezeken a példákon túl még rengeteg jel utalhat arra, hogy igen, narcisztikus vagy!.
Nárcisztikus vagy? Mit tehetsz magadért, hogy javuljanak kapcsolataid?
-
Hidd el, hogy mások is különlegesek.
Valószínűleg úgy érzed, különleges, vagy kiváló vagy. Jó kiindulás arra gondolni, hogy mindenki “különleges” és “kiváló”, senki sem jobb vagy rosszabb mint mások. Mások különlegességének megértése érdekében határozd el, hogy megpróbálsz megérteni másokat és megkeresni az ő “különlegességüket”, elismerni az érdemeiket.
-
Kérj őszinte visszajelzést.
Kérj őszinte visszajelzést a viselkedésedről azoktól, akik jól ismernek, esetleg közel állnak hozzád. Kérdezd meg, hogy érzik magukat, amikor veled vannak. Bármit mondanak, nem vitatkozz vele! Ne utasítsd el a hallottakat! Fogadd el! Vedd tudomásul, hogy milyen érzéseket keltesz másokban.
Nagyon fontos lenne megértened, hogy másokban milyen érzéseket kelt a viselkedésed. Ezzel mások megértését, empatikusságodat is fejlesztheted és ennek nyomán alakítani is tudod a viselkedésedet a későbbiekben, ha igazán akarod.
-
Szólítsd a nevükön az embereket.
Ha valakivel beszélsz, szólítsd őt a nevén. Ezzel a technikával magadat is arra készteted, hogy intenzívebben figyelj a másikra, hogy mélyebb érdeklődést tudj érezni a másik iránt és fejleszd az empatikusságodat.
-
Figyelj oda a másik mondandójára és érzéseire.
Tanulj meg valóban odafigyelni a másik szavaira és ki nem mondott üzeneteire, érzéseire. Igyekezz valóban érdeklődést érezni iránta! És ne tegyél összehasonlítgatásokat kettőtök között. Ne fogalmazz meg véleményt (pláne ítéletet) magadban az illetővel kapcsolatban. Így növelheted a nyitottságodat más emberek iránt.
-
Kevesebbet beszélj, többet hallgasd a másikat.
Az együtt töltött idő kisebb részében beszélj. Semmiképp se szakítsd félbe a másikat és semmiképp se fejezd be egy elkezdett mondatát! Hadd legyen a másik ember a középpontban, hadd legyen a másik emberen a figyelem, hadd legyen ő az, aki “fontos”.
-
Ne faggatózz!
Ne erőszakoskodj, ha a másik ember nem akar hosszan beszélgetni, ha nem akar/nem tud megnyílni.
-
Állj meg, mielőtt véleményt nyilvánítasz!
Ha a véleményt akarsz mondani, ne mondd ki azonnal! Előbb gondold át, hogy ha neked mondanák ezeket szavakat, véleményt, az milyen hatással lenne rád. Hogyan éreznéd magad a hallottak nyomán? Hogy éreznéd magad, ha azokat a dolgokat tennék veled? Szóval gondold át, miként szeretnéd, hogy veled bánjanak és aszerint bánj másokkal.
-
Fogj művészi hobbiba!
Válassz olyan kikapcsolódási formát, amiben lehetséges az önkifejezés. Ne hasonlítsd az alkotásaidat másokhoz, ne mások számára tedd ezt, csak magadnak!
-
Idézz fel egy esetet amikor megbántottál valakit.
Gondolj egy esetre, amikor valaki másnak fájdalmat okoztál valamivel. Próbáld meg minél részletesebben felidézni az illető arckifejezését, tekintetét, mimikáját, testtartását abban a percben, amikor úgy érzi, hogy bántják és ez fáj neki. Próbáld meg átérezni a fájdalmat.
Próbáld ki, hogy x ideig eltereled magadról a figyelmedet. Valahányszor azt veszed észre, hogy magaddal foglalkozol, tereld a figyelmedet valami másra.
Beszélgetésekben is tedd ezt. Ha kérdezik hogy vagy, csak tömören válaszolj. Inkább a másik hogylétéről akarj többet tudni. És igyekezz együtt érezni vele! Írd is le magadnak az érzéseit, ha ezt meg tudod tenni, akkor biztosan figyeltél rá és ezzel fejlesztetted az empatikusságodat is.
-
Dicsérj!
Dicsérj meg olyan dolgokat olyan emberek kapcsán, amiből neked nem származik előnyöd.
-
Kerüld mások kritizálását, bírálatát.
Ne mondj, ne tegyél olyasmit, amitől a másik lekicsinyelve, nevetségessé téve/”kifigurázva”, lekezelve, becsapva érezheti magát. A hétköznapok minél több helyzetében igyekezz megállni és gondolkodni mielőtt megszólalsz vagy cselekszel. Azaz nem bánts másokat. Úgy mérheted a sikert, hogy figyeld meg, hogy az emberek mennyiben és milyen céllal keresik újra a társaságodat egy-egy interakció után.
-
Tegyél fel kérdéseket magadnak:
– Hogy fog vajon kijönni a másik fél számára az amit mondani fogok?
– Hogy fogja érezni magát a másik fél a beszélgetésünk közben vagy után?
– Érezheti magát esetleg kihasználva, lekezelve, lekicsinyelve, kritizálva, elítélve, leértékelve, lenézve, megalázva, nevetségessé téve, vagy figyelmen kívül hagyva annak nyomán amit mondok teszek, vagy ahogy mondom, teszem?
– Érezheti-e úgy, hogy „lenyomtak a torkán” valamit, amit valójában nem akart/hogy valamiért igent mondott amikor valójában nem-et szeretett volna mondani?
Még egy fontos kérdés, talán az egyik legfontosabb:
– Fel tudok magamban fedezni olyan rejtett szándékot a megnyilvánulásom során, aminek célja, hogy én kiválóbbnak érezhessem magam?
-
Ne haragudj magadra!
Nem vagyunk tökéletesek, mások sem azok! Viszont tehetsz magadért azzal, ha gyakorlod a fentieket minden nap!
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Mik az erosségei? Jó válasz az interjún
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Munkahelyváltás. Honnan tudjam, hogy eljött az ideje?
Állásintrerjú kérdések, amikre biztosan készülj fel
Állásinterjú. Milyen hibát ne kövess el?
Ajánlok egy jó könyvet is, amit érdemes elolvasnod:
Szeretettel,
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, coach, életvezetési tanácsadó
Schaff Mária
2020.10.18. @ 22:47
Kedves Nóra,
A link a könyvhöz nem működik, e-mailben esetleg tudná továbbítani? Előre is hálásan köszönöm!
Üdvözlettel
S. Mária
Tomori Nóra
2020.10.21. @ 12:09
Kedves Mária!
Elküldtem emailben.
Üdvözlettel,
Nóra
Tatár Gergő
2023.11.19. @ 21:22
Kedves Nóra !
Én is szeretném a könyv linkjét/ címét megkapni ! Köszönöm
tomorinora
2023.11.20. @ 16:30
Kedves Gergő!
Küldöm.
A Practical Guide for Narcissists to Change Towards The Higher Self
https://nipreston.com/new/project/new-a-practical-guide-for-narcissists-to-change-towards-the-higher-self/