Boldogság előtt
Boldogság előtt
Tanult gondolkodási sémáink szerint ha szorgalmasok vagyunk, sokat tanulunk és dolgozunk, akkor sikeresek leszünk, ha sikeresek leszünk akkor pedig boldogak is leszünk. Ha megtaláljuk az álommunkát, megszerezzük az álom-előléptetést, ha lefogyunk öt kilót, akkor még boldogabbak leszünk. Csakhogy a tapasztalat pont a fordított ok-okozati sorrendet mutatja: ha alapvetően örömteli, boldog életet élünk, az vezethet a sikerekhez.
Shawn Achor a Harward Egyetem tanára és kutatója, könyvek és tanulmányok írója. Központi témája a boldogság és a munkahelyi eredményesség kapcsolata.
Boldogság előtt c. könyvében (link alul) vizsgálati eredményeit összegzi arról, hogyan fejlesszük elménket tudatosan “boldoggá”, hogy boldogságunk sikeressé tehessen minket.
Szűrjük ki a félelemkeltő „háttérzajokat”!
Jó időkben könnyű boldognak lenni, nehéz időkben művészet. Miután eldöntöttük céljainkat, tudatosan ki kell szűrnünk azokat a “háttérzajokat” elménkből, melyek negatívak, elbizonytalanítóak, félelemkeltőek. Pl. “úgysem találok munkát”, “soha nem fogok kijönni az adósságból”. Amikor ilyen gondolataink jönnének elő, gyorsan tereljük gondolatainkat korábbi sikereinkre, éljük át őket gondolatban újra és újra, erősítsük magunkat abban, hogy mennyi nehézség ellenére mennyi mindent meg tudtunk csinálni sikeresen.
Boldogság nem más, mint a kiteljesedésünkért folytatott küzdelem élvezete!
A boldogság nem arról szól, hogy minden csodás, hanem arról, hogy lehet és tudunk is változni. Másképp fogalmazva “kiteljesedésünkért folytatott küzdelmünk élvezete”. Nehéz gazdasági vagy családi helyzetben minden apró mentális győzelem közelebb visz bennünket a jó irányú változásokhoz.
Achor szerint a pozitív beállítottság 23%-kal több energiát, 31%-kal nagyobb eredményességet, 37%-kal jobb értékesítési eredményt, és 40%-kal jobb előléptetési esélyt eredményez.
Mi van, ha valami váratlan esemény okán mélyen elkeseredünk? Ilyen állapotokon tudatosan lehet segíteni, sokféle módon, akár például egy olyan pozitív hangvételű email megírásával valakinek, ami ránk is visszahat, vagy például meditálással.
Három alapszabály, hogy jobban érezzük magunkat:
- Naponta 2 percet töltsünk azzal, hogy gondoljuk végig, milyen 3 új dologért lehetünk hálásak. Meditáljunk pár percet csöndben lélegzetünk figyelésével. Írjunk valakinek egy 2 perces pozitív hangvételű emailt.
- Használjunk “gyorsítót”. Ahogy a maratonfutók felgyorsítanak a cél közelében, elménk is felgyorsít, ha közel érzi a sikert. Ha napi teendőink listáját elkészítjük, tegyünk bele pár olyat is, amit már sikerrel megcsináltunk. Ha valamilyen jó szokást akarunk kialakítani, ne a nulláról induljunk. Induljunk ki például abból, hogy már eddig is jó párszor sikerült pl. ellenállni a napi édességnek, vagy beiktatni valamilyen testmozgást.
- Ne várjunk passzívan az örömökre. Tudatosan tegyünk minden nap valamit örömeink, boldogságérzetünk fokozásáért. Keressünk értelmet a munkánkban. Teremtsünk (jó) kapcsolatot a körülöttünk lévő emberekkel. Tekintsük a napi stresszt erőnket fokozó eszköznek. Ha a munkánkban boldogabbak leszünk, az sikereket fog eredményezni a magánéletben is.
Az életünk olyan területére fókuszálva tűzzünk célt/célokat magunk elé, ami valóban fontos nekünk: lehet munka, lehet magánélet, lehet a világ jobbá tétele, lényeg, hogy nekünk legyen fontos, ne másnak.
Boldogságot és sikereket kívánok!
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, életvezetési tanácsadó, coach
A fenti hivatkozás linkje:
http://www.shawnachor.com/the-books/before-happiness/