Önéletrajz. A 140 feletti IQ-t beírjam-e?
Az önéletrajz alapvetően egy reklámfelület. Képességeink, tapasztalataink megmutatásának helye, amivel kívánatosabbá tehetjük magunkat a munkaadók számára.
Az önéletrajz a 140 feletti IQ feltüntetésére mégsem biztos, hogy a legjobb hely. Miért?
- Magas IQ-val élni szerencsés dolog és sokan irigyelnek érte. De sajnos valószínűleg rosszul fognak reagálni, ha ezt feltünteted önéletrajzodban. Láttam ilyet CV-ben, és azt is láttam, milyen reakciót váltott ki azokból a vezetőkből, akik olvasták.
- Ha ilyen magas IQ-val rendelkezel, mindenképp érdemes csatlakozni a Mensához. A Mensa egy nemzetközi egyesület, amelyet 1946-ban alapítottak Angliában. Ma közel 140 ezer tagja van a világ száz országában. Magyarországi szervezete a Mensa HungarIQa. A Mensa célja, hogy összefogja a magas intelligenciájú embereket, tekintet nélkül korukra, nemükre, származásukra vagy társadalmi helyzetükre. Egyetlen tagsági kritériuma az emberek két százalékára jellemző intelligenciaszint elérése az ő intelligenciatesztükön.
- A munka világában való érvényesülés nagyon sok dolgon múlik, aminek az IQ is része. De természetesen a magas IQ-val rendelkező emberek is lehetnek gyengék az időbeosztásban, lehet rossz az emberismeretük, lehetnek merev gondolkozásúak vagy rosszul kezelhetnek konfliktusokat, feszültségeket. És még sok más okból előfordulhat, hogy rosszul teljesítenek egy-egy munkakörben.
- Az önéletrajzban feltüntetett kiemelkedően magas IQ sokak szemében arrogánsan hat. A különbség az arrogancia (amit senki sem szeret) és az önbizalom (amire mindenki vágyik) között az, hogy az előbbi lealacsonyít másokat, míg az utóbbi másoknak is pozitív érzést ad. Egy arrogáns ember ellenérzéseket szül, egy magabiztos ember bizalmat ébreszt másokban. Tehát, amikor eldöntöd, hogy a Mensa-tagságot beírod-e az önéletrajzodba, kérdezd meg magadtól, miért akarod, hogy ott szerepeljen, és gondold át, milyen célt szolgál.
- Feltételezhetően az önéletrajzod legfontosabb pontjai, azaz az elért eredmények, a tapasztalat és a képesítések már mutatják, hogy intelligens, sikeres és motivált ember vagy. Van-e bármi haszna annak, ha kiemeled, hogy kivételesen magas IQ-val rendelkezel, azaz valószínűleg magasabbal, mint az önéletrajzát olvasó személy.
Ezért úgy gondolom, hogy biztonságosabb, ha kihagyod. Kivételt képezhet, ha véletlenül tudod, hogy az a személy, akinek az önéletrajzodat küldöd, szintén Mensa-tag, ebben az esetben ez pozitív beszédtémát jelenthet az interjún (bár még akkor is fennáll a veszélye egy kínos beszélgetésnek arról, hogy valójában kinek van magasabb az IQ teszteredménye). Valószínű, hogy a potenciális előnyök elenyészőek, az emberek elriasztásának kockázata, pedig nagyon is valós.
Bölcs dolog, ha nem mutatod az emberek felé, illetve, ha nem érezteted velük, hogy intelligensebb vagy náluk. Ez már az érzelmi intelligencia kérdésköréhez vezet. Úgy is mondhatjuk, hogy akinek az esetében a magas IQ magas EQ-val párosul, az valószínűleg nem említi sem a CV-ben sem más fórumon a magas IQ-t, főleg ha nem lehet benne biztos, hogy csupa Mensa-tag van a társaságban.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás terén személyes konzultációt, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább önéletrajz kérdéskörben:
A pályaváltás lehetőségeiről itt olvashatsz:
Pályaváltás bármilyen életkorban
Olvass tovább:
Milyen munkában lehetnék boldog?
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Online interjú. Tegyél jó benyomást!
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, életvezetési tanácsadó, coach