Kirúgtak a munkahelyemről. Hogy éljem túl?
Ha kirúgtak a munkahelyemről, gyászfolyamatra számíthatok. Minden olyan ügyfelem akinek felmondtak, arról számolt be, hogy az első hetekben nemhogy új munkahely keresésére, de még felöltözni is alig volt ereje. Mindenki átéli a szégyennel, értékvesztéssel vegyes levertséget. Különösen, ha nagyon fontos volt a munkahely, vagy ha váratlanul érte a helyzet. Szeretném leszögezni, hogy teljesen normális dolog, hogy az ember szervezete bénultsággal, gyengeséggel, erős fáradtság érzésével, depresszív hangulattal és porba tiport önbizalommal reagál egy ilyen szörnyű eseményre.
Ha kirúgtak a munkahelyemről, arra számíthatok, hogy ezt valódi gyászfolyamat fogja követni.
Bár mindenki kicsit másképp éli meg a sokkhatást és nem minden munkahely egyformán értékes, munkánk elvesztése mindenképp trauma. A trauma elszenvedőjének kijár a pihenés, a feltöltődés. Elménk nagyon hasonlóan reagál minden fajta veszteségre, legyen az haláleset, válás, esetlegesen egy költözés, a gyerek elköltözése, vagy a munkahely elvesztése.
A gyászfolyamat stádiumai
-
Elutasítás
„Ez nem történhet meg velem.” „Itt biztos valami félreértés van.” „Talán csak rosszat álmodok és fel lehet ebből ébredni.” Elsőre sokszor nem is vagyunk képesek elhinni a helyzet valóságosságát. Ez azért van, mert az agyunknak van egy önvédelmi, túlélési mechanizmusa. Azaz, elménk a valóságnak csak akkora részét engedi át a tudatunkhoz vezető szűrőn, amennyit képesek vagyunk egyszerre elviselni. Ez természetes és minden veszteség esetén így van.
-
Düh
A harag a következő teljesen természetes fázis, Az első sokkból való felébredés után tör ránk. Akik máskor is magukkal szemben a legkritikusabbak, azok ezúttal is magukra lesznek dühösek. „Miért nem voltam képes befogni a számat?” „Miért szúrtam el?” Akik általában is hajlamosak másokat hibáztatni, ezúttal is a vezetőre, a kollégákra, a körülményekre lesznek dühösek. „Mekkora sz..láda társaság!”
Igen, az élet igazságtalan. Ez igaz és nagyon nehéz szembesülni vele. Érdemes találni olyan embereket (családtagok, sorstársak vagy szakember) akik felé meg tudunk nyílni. Beszélgessünk minél többet, mondjuk el újra és újra a nehézségeinket, a kibeszélés sokat segít.
-
Alku
Ilyenkor fogadalmakat szoktunk tenni, ha még egyszer munkánk lesz, mi mindent fogunk másképp csinálni, mondani, kezelni, mi mindenhez, ki mindenkihez fogunk másképp viszonyulni. Egyben elemezzük a bekövetkezett eseményeket. Újra és újra végigéljük a lezajlott eseményeket, mit mondtunk, hogy mondtuk, hogy kellett volna, és tovább. Jó esetben hasznos tanulságokat vonunk le ezekből. Kevésbé jó esetben hosszan belesüppedhetünk egy áldozati helyzetbe, ami megnehezíti a túllendülést.
-
Levertség
Rövidebb-hosszabb ideig úrrá lehet rajtunk az elkeseredés, a szomorúság, a levertség a veszteség miatt. Ezt is meg kell élni, amikor itt az ideje. Lehetek szomorú, ha kibabráltak velem! Lehetek erőtlen, ha belém rúgtak! Lehetek mélyen elkeseredett, ha hibáztam és ezért megbüntettek! Legjobb, ha időt adunk magunknak.
-
Elfogadás
Akkor tart valaki itt, ha már képes megbocsátani magának.
Akkor tartunk itt, ha újra értékes, jóra való, hozzáértő embernek érezzük magunkat, aki túltette magát az élet igazságtalanságán vagy önhibájának a következményén és emelt fővel előre tud nézni.
Nincs kőbe vésve, hogy ezeken a fázisokon milyen gyorsan verekedjük át magunkat. Lehet néhány nap, de lehet több hónap/év is.
Azzal segítünk magunkon a legtöbbet, ha tisztában vagyunk vele, hogy teljesen normális folyamaton megyünk keresztül, aminek egy momentumát sem érdemes a szőnyeg alá söpörni, titkolni, vagy szégyellni.
Tippek:
-Dédelgessük magunkat! Mindenképp jól tesszük, ha megengedünk magunknak örömöt adó dolgokat.
-Együnk egészséges és finom ételeket, hogy erőre kapjunk, és hogy a szervezetünket kényeztessük.
-Menjünk el sétálni, kirándulni, sportolni, fizikailag is feltöltődni.
-Menjünk elfogadó társaságba és beszélgessünk sokat.
-Igyekezzünk minél többet aludni. Az alvás gyógyít. Ne legyen miatta bűntudatunk. Sőt ilyenkor különösen sok pihenésre van szükség!
-Keressünk megnyugtató, stresszoldó elfoglaltságot. Lehet hobbi, művészet, meditáció, légzőgyakorlatok, zenehallgatás.
-Igyunk rengeteg vizet.
Értékek fontossága
Az élet sorsfordító pontjai mindig különösen nagyon alkalmasak arra, hogy átgondoljuk, mik az igazán fontos dolgok számunkra. Tudatosítsuk a nekünk fontos értékeket! Lényeges az őszinteség önmagunkkal.
Tudjunk róla, hogy az értékek mindig három különböző dimenzióban jelentkeznek, és soha, de soha, senkinek az esetében nincs teljes átfedés ezek között. Ez is természetes.
- A társadalom által kívánatosnak tartott értékek
- Az egyén kinyilvánított értékei
- Az egyén tettekben megnyilvánult értékei
Írjunk listát:
Mik az igazán fontos dolgok számomra? Kik az igazán fontos emberek számomra? Mire van igazán szükségem? Mi valósuljon meg az életemben? Mire van szükségem? Mi az ami tényleg elengedhetetlen az életemben? Mi az amiről csak azt hiszem, hogy fontos?
Mantrázzunk bíztató gondolatokat.
Például:
-Ha lesordódik egy lavina a hegyoldalon, az lemegy legalulra, viszont ott megáll. És nagyon is fel lehet kaptatni onnan újra. Egy másik hegyre.
-Ha leég egy rét, az leég feketére, teljesen. Viszont utána elkezdenek kikandikálni szép zöld új fűszálak.
Bíztassuk magunkat önbizalmunk helyreállítására.
-Keressünk a múltunkban sikereket. Éljük át gondolatban ezeket a sikereket minél részletesebben. Higgyük el, hogy újra képesek vagyunk hasonlókra.
Tegyünk gyakorlati lépéseket magunkért.
-Keressünk állást, pályázzunk és ne szégyelljük elmondani mindenkinek, hogy munkát keresünk. Sose tudhatjuk előre, honnan jönnek majd új lehetőségek.
-Foglaljuk el magunkat, vállaljunk akár önkéntes munkát.
-Segítsünk másoknak. A segítségnyújtás örömöt és értelmet hoz az ember életébe. És ráadásul valamilyen formában később meg is térülhet.
A szégyenérzést el kell törölni!
Sokszor hallok embereket amiatt szégyenkezni, hogy esetleg olyan munkát tudtak csak találni, ami alacsonyabb szintű, vagy kevesebb jövedelmet biztosít, vagy egyszerűbb feladat, vagy mondjuk kisebb presztízsű vállalatnál, kevésbé felkapott iparágban van, mint a korábban elvesztett pozíció. Csakhogy pont nem az a szégyen, ha valaki elfogadja a szükséges változtatásokat azért, hogy tovább éljen, hanem az, ha büszkeségből inkább marad munka nélkül.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Kirúgtak: milyen munkában lehetnék boldog?
Kirúgtak: gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 1
Kirúgtak: gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 2
Kirúgtak: diplomás hiányszakmák
Munkahelyváltás. Honnan tudjam, hogy eljött az ideje?
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Online interjú. Tegyél jó benyomást!
Szeretettel,
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, coach, életvezetési tanácsadó
Neves egyetemek boldogság-fejlesztő kurzusokat is indítanak, itt egy példa:
https://www.coursera.org/learn/the-science-of-well-being
Egy másik hasznos tanfolyam pedig itt.
Így keresik még: munkahely elvesztése, kirúgtak, felmondtak nekem, elvesztettem a munkámat