A jó önéletrajz fotó
Az önéletrajz fotó mellékelésének vagy elhagyásának kérdése országonként különbözik. Van, ahol egyenesen ellenjavallt, mondván, hogy csak fotó nélkül igazságos az állásért folyó verseny. Magyarországon a munkáltatók többsége elvárja, hogy az önéletrajzra fotót is tegyünk.
A jó önéletrajz fotó ismérvei
Bármilyen szakterületen dolgozol, hasznos, ha tényleg jól sikerült fotót mellékelsz. Egy jó önéletrajz fotó egyrészt segíthet a személyes márka építésében, másrészt bizalom növelésre is jó eszköz, ha pedig ugyanazt a fényképet használod, amely a LinkedIn- és a közösségi média-fiókjaidon is megjelenik, egységes szakmai arculatot alakít ki. Ráadásul a fénykép csatolása általánosságban is a hitelesség megteremtésére használt eszköz, erre példa, hogy számos online újság, magazin és más hírforrás ma már minden egyes cikkhez mellékeli az írók arcképét.
Továbbá, az új munkatársat kereső vezetők is vizuális lények, éppúgy, mint mindenki. Nézzük meg, hogy a közösségi médiában mekkora szerepe van a képek erejének, gondoljunk például az instagramra. Nem utolsó sorban pedig, a vezetők jobban emlékeznek a fotóval ellátott önéletrajzokra, mint a fotó nélküliekre. Egy jó önéletrajz fotó tehát álláshoz juttathat.
Tippek a jó önéletrajz fotó elkészítéséhez
- Egyik lehetőség, hogy keress egy profi fotóst. Segítségével olyan fotód lehet, ami előnyös, pozitív kisugárzású és bizalomgerjesztő.
- Ha azonban nem szeretnél fotózásra sok pénzt kiadni, nyugodtan készíts magadról szelfit, vagy kérj meg valakit, fotózzon le mobiltelefonnal. Arra ügyelj, hogy semleges, egyszínű falfelület előtt készüljön a kép, talán legjobb a törtfehér háttér. Nem szerencsés, ha a háttér elvonja a figyelmet, vagy ha nem illeszkedik a szakmaiságba.
- Kerüld a direkt napsütést vagy árnyékolódást, és általában nem szerencsés a kültérben készült fotó.
- Vigyázz, hogy ne készíts magadról alacsony felbontású fényképet például a számítógép webkamerájával.
- Az öltözködést annak a foglalkozásnak az elvárásai alapján válaszd meg, amiben munkát keresel. Tudományos kutatóként vagy orvosként viselhetsz akár laboratóriumi vagy orvosi köpenyt, könyvelőként viselj inget/blúzt. Ha kreatív területen vagy színházi világban dolgozol, lehet, lazább megjelenést várnak. Mindenképp hasznos, ha az öltözéked egy színű, és ha jól illik a hajad, szemed, bőröd színéhez. Sokszor hasznos olyan öltözetet választani, amiben interjúra is elmennél.
- Hova tegyem a CV-n a fotót? Elhelyezést illetően a fotó legjobb, ha az oldal felső részén, oldalt helyezkedik el.
- Ügyelj a fotó elrendezésére, a fejed felett és a vállad mellett arányosan legyen tér.
- A kamerába nézzek, vagy mellé? Nézz bele a kamerába. Ez bátor tekintetet és határozott kiállást kölcsönöz.
- Mosoly vagy komoly arc? Mosolyogj! A barátságos mosoly növeli a bizalmat és vonzza a tekintetet. Továbbá közvetlenségről tanúskodik.
- Ha van olyan korábban készült fotód, ami -bár jól sikerült – azóta megváltoztál (akár csak egy új frizura, új hajszín) akkor jobb, ha frisset készítesz, amihez hasonlítani fogsz amikor elmész interjúra.
- Szemüveggel vagy szemüveg nélkül? Ha mindig szemüveget viselsz, akkor a fotón is tedd ezt. Ha váltogatod a szemüveget kontaktlencsével, akkor talán jobb ha szemüveg nélkül vagy a fotón.
- Kerüld a feltűnő ékszereket.
- Sminkelj! Alapozó és „nappali” smink csak jót tehet.
- Frizurád ne takarja el az arcodat.
- Természetes nappali szűrt fény a legjobb és a kamera legyen az arc magasságában.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, itt létesíthetsz velem kapcsolatot: kapcsolat
További cikk önéletrajz témában:
140 feletti IQ az önéletrajzban
Olvass tovább:
Milyen munkában lehetnék boldog?
Munkahelyváltás. Honnan tudjam, hogy eljött az ideje?
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Online interjú. Tegyél jó benyomást!
Szeretettel,
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, életvezetési tanácsadó, coach