Akaratfejlesztéssel a halogatás és rossz szokások ellen.
Miért olyan nehéz halogatás nélkül élni? Miért küzdünk akaratgyengeséggel?
Vágyaink kielégítésének későbbre halasztása sokszor miért kivitelezhetetlen? Gyerekkorunkban biztos volt olyan tapasztalatunk, hogy valaki mondjuk adott egy tábla csokit és azt ígérte, hoz még, de nem hozott. Vagy játszhattunk egy órán és a tanító néni azt ígérte, lesznek még ilyen játszós órák, de nem voltak. Tapasztalataink megtanították nekünk: ragadjuk meg az öröm, játék, finomság lehetőségét azonnal, ne halasszuk későbbre. Az emberi agy jobban értékeli az azonnali jutalmat a jövőbelinél. Eltervezünk magunknak valamilyen hasznos és szép jövőképet, de hiába, mert amikor hirtelen döntéshelyzetbe kerülünk, a tervezett jövőkép gyenge motivációt jelent az azonnali örömökkel szemben. James Clear fotós, író könyvében tippeket ad jó szokások fejlesztésére, itt megnézhető. https://jamesclear.com/atomic-habits
Akaratunk erősítésére jó eszköz, ha akadályokat állítunk a kísértéseink elé!
Tény, hogy sikeresebbé válnak azok az emberek, akik, nagyobb mértékben képesek az örömök későbbre halasztására és a kellemetlen feladatok gyors elkezdésére. Ez fordítva is igaz: ha látunk valakit (akár magunkat) késlekedés nélkül belefogni a nehéz feladatokba és az örömöket elhalasztani későbbre, abból jó eséllyel megjósolható a jövőbeli sikeresség.
Victor Hugo elzáratta a ruháit, hogy fel se tudjon öltözni könyve elkészültéig. Ez kiváló eszköznek bizonyult az elkötelezett munka fenntartására, megnehezítette magának a “nem kívánatos viselkedést”. Mi megtehetjük például, hogy kitöröljük telefonunkról a játékokat, a facebook app-ot vagy az instagramot, nehogy túlságosan bele tudjunk merülni amikor nem kéne. Betehetjük a tv-t egy bezárt szobába, hogy ne nézhessük, tarthatjuk bankbetétünk 95%-át tartós lekötésben, hogy megfékezzük kiadásainkat, üresen tarthatjuk a hűtőt, hogy ne találjunk benne finomságokat. Az üzenet ugyanaz: megnehezítjük a “nem kívánt viselkedés” lehetőségét. Ez kiváló eszköz akaratunk erősítésére.
Akaratunk fejlesztésének másik jó eszköze, ha megkönnyítjük a kívánt viselkedés lehetőségét. Könnyítsük meg a dolgok elkezdését!
Amikor benne vagyunk egy munka perceiben, azok a percek rendszerint kevésbé fájdalmasak, mint a halogatással járó bűntudat percei. Azért halogatunk mégis, mert nem megcsinálni, hanem elkezdeni nehéz a feladatokat. Megváltoztatni nehéz az épp fennálló helyzetet. Úgy segíthetünk magunkon, ha elsőre nagyon pici és könnyű lépést tűzünk ki magunk elé részfeladatként és csak ennek megoldására koncentrálunk. Ezzel esélyt adunk agyunknak az azonnali siker átélésére. Aztán jó eséllyel azon kapjuk magunkat, hogy egyszerűbb folytatni a megkezdett munkát, mint abbahagyni. Mert folytatni valamit könnyebb, mint változtatni. Biztos sokan átéltünk már ilyesmit: “csak egy pár gallyat megigazítok a kertben, kimegyek egy percre”. És utána azon kapjuk magunkat, hogy már két órája kertészkedünk, sőt abba kéne már hagyni, de akkor meg az nem megy.
Szeretettel,
Tomori Nóra, karrier tanácsadó coach, életvezetési tanácsadó