Szokások változtatása
Szokások változtatása
Ösztönös vágyunk a növekedés, fejlődés, melyet szokásink megváltoztatásával tudatosan elérhetünk.
Rengeteg ügyfelem panaszkodik motiválatlanságra, akaraterő hiányra. Haragszanak magukra, mégis éveket pazarolnak el úgy, hogy beszélnek tervekről, de ezek megvalósítására valahogy sosem szánják rá magukat, mert úgy hiszik nincs bennük elszántság, akarat, bátorság. Nekik ajánlom James Clear tanácsait. itt, és itt
Szerinte ha minden nap 1%-kal jobbak lehetünk valamiben, akkor egy év alatt óriási fejlődésen mehetünk keresztül, ha napi egy százalékkal hagyjuk lemorzsolódni teljesítményünket, egy év elteltével szinte lenullázódik eredményességünk. Észre kell vennünk, hogy a kis lépések és kis változtatások adják ki végeredményül a nagy fejlődést.
Szokások változtatása 4 lépésben!
-
Felismerés!
Lehet azt gondolom, hiányzik belőlem a motiváltság, a belső elszántság. Pedig sokszor nem az akaraterő hiányzik, csak rossz célra fókuszálunk. A kis megvalósítható lépések jobb fókuszt szolgáltatnak. Ezek következetes meglépése és újra és újra megismétlése pedig kényelmesen elvezet bennünket a nagyobb cél magvalósításához. Két különböző dolog (a) felkelni reggel és arra gondolni, ezt vagy azt jó lenne megtenni de közben hagyni magunkat elúszni az időben, illetve (b) konkrét apró, könnyű és célirányos lépéseket tenni a megálmodott nagyobb dolog egy részletének megvalósításáért.
Visszatérve az eredeti alcímhez: tegyek fel kérdéseket magamnak: mikor, hol, hogyan akadályozom magam, hogyan szabotálom magamat?
A gyakorlás kedvéért képzeljem el és ha akarom írjam is le, hogy mondjuk fél év múlva azt veszem észre, nem sikerült megvalósítanom meg az elképzelésemet. Nézzem meg részleteiben, hogyan történt! Pontosan milyen lépések okozták a bukást?
-
Akarat!
Ha ez megvan, írjuk át a történetet pozitív kimenetelűre. Egészen pontosan leírhatjuk, milyen lépések vezethetnek bennünket a sikerhez? Tényleg bátran írjam le a lépéseket! Ha ez megvan, akkor tegyem félre a végcélt és már csak a kis lépésekre fókuszáljak!
Állítsam szolgálatomba a környezetemet is! Fizikai környezetünk is óriási befolyással van a szokásainkra és sikerességünkre! Sokszor azért csinálunk dolgokat, mert épp előttünk vannak és azért nem csinálunk más dolgokat mert épp nincsenek előttünk. Tekinthetjük magunkat a környezetünk áldozataiként, de meg is változtathatjuk a környezetünket úgy, hogy céljainkat szolgálja.
Például ha minden reggel el akarunk menni futni, eldughatjuk sportnadrágunkat a szekrény mélyére, de kikészíthetjük ágyunk mellé is, hogy arra essen az első pillantásunk felébredéskor. Vagy például előbb fogunk ténylegesen gyümölcsöt reggelizni, ha a konyhapult közepén hagytuk és elsőként azt látjuk meg reggel, amikor kimentünk teát főzni. Lehet persze nehezítettebb feltételek között is küzdeni és próbára tenni akaraterőnket de valószínűleg nem lesz olyan jó az eredmény. Ritkán látunk célokat nem támogató környezetben megvalósulni.
-
Cselekedet!
Sokszor nehezítjük a dolgunkat azzal, hogy megálmodott célunk végső fázisára koncentrálunk, ami talán túl nagynak, túl nehéznek tűnik. Pedig sokkal könnyebb a dolgunk, ha először csak az első lépésre és utána mindig csak a következőre gyúrunk. Példaként lehet azt szeretnénk, hogy X kilót fogyjunk, Y összeget keressünk, Z számú feliratkozót tudjunk magunkénak. Ezek a végcélok sokszor ijesztő és elérhetetlen távolságban vannak, vagy egyszerűen csak nem világos az oda vezető út. Helyette sokkal könnyebb dolgunk van ha egy kicsi, épp soron következő feladatocskára koncentrálunk, például “ma is 1 kiflivel kevesebbet eszem”, “ma is felhívok két vevőt”, “ma is szétküldök egy hírlevelet” és akkor a végső cél egyenes úton, szinte magától bekövetkezik.
-
Örömöt lelni!
Sokkal könnyebb egy-egy cselekedetünket újra és újra megismételni, ha az a tapasztalatunk, hogy örömünket leljük benne vagy az eredményében. Találnunk kell tehát valamilyen örömforrást a folyamat során. Például lehet egy szép leírt listánk a céljainkhoz vezető kis napi tennivalóinkról és mindig kipipálhatjuk ha megtettük a napi penzumot. Vagy el is mondhatjuk magunknak hangosan, “már megint tettem valamit magamért”. Így aztán szépen fokozatról fokozatra megváltozhatunk. Következetességgel és tervezett cselekedetek ismétlésével elérhetjük, hogy olyan irányban változzunk és fejlődjünk, ahogy álmainkban szeretnénk. Minél több bizonyítékunk van arra amit gondolni szeretnénk magunkról, annál inkább képesek vagyunk elhinni, hogy az úgy is van. Például aki 20 éve minden vasárnap elmegy a templomba, valószínű elhiszi magáról, hogy vallásos. Aki minden este spanyolul tanul, valószínű elhiszi magáról, hogy szorgalmas. Ebből világos, hogy cselekedeteink bizonyítják, kik vagyunk. Ez azért fontos, mert láthatjuk belőle hogy azok a tettek, cselekedetek, amelyekkel a perceinket, óráinkat, napjainkat, éveinket kitöltjük, ténylegesen meghatározzák, hogy kik vagyunk. Akarjuk vagy nem, minden cselekedetünk egy valóságos szavazattal felér arra, hogy kivé szeretnénk válni.
Ha a szeretnénk változni, ha szeretnénk új önmagunkká válni, akkor egyszerűen a cselekedeteinket változtassuk meg, méghozzá a legegyszerűbb dolgokkal kezdve!
Tehát könnyebb végcél helyett folyamatcél megvalósítására koncentrálni és a folyamat során eredeti célunkhoz is könnyedén eljutunk.
Például:
“Célom, hogy kiolvassak egy könyvet” helyett “célom, hogy olvasó ember legyek. “Ezért minden nap olvasok”.
“Célom, hogy lefussam a maratont” helyett “célom, hogy sportos emberré váljak”. “És kétnaponta futok”.
“Célom, hogy megírjak egy könyvet” helyett “célom, hogy írjak és író legyek”.
“Célom, hogy megfaragjak egy kőoltárt” helyett “célom, hogy alkotó művész legyek”.
Ha így gondolkozunk és meg is tesszük a napi penzumot, akkor valójában az önmagunkról alkotott képet is megváltoztatjuk és ténylegesen megváltozunk.
Változtassuk meg életünket úgy ahogy mi szeretnénk látni magunkat!
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Mik az erosségei? Jó válasz az interjún
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Munkahelyváltás. Honnan tudjam, hogy eljött az ideje?
Állásintrerjú kérdések, amikre biztosan készülj fel
Állásinterjú. Milyen hibát ne kövess el?
Szeretettel,
Tomori Nóra karrier tanácsadó, életvezetési tanácsadó, coach