Jó döntéshozó
Jó döntéshozó szeretnél lenni? Az élet minden létező aspektusában akkor van esélyünk sikeressé válni, ha irányítani tudjuk kapcsolatainkat, a társadalomban való boldogulásunkat. Mások motiválása, meggyőzése anélkül, hogy elnyomva éreznék magukat, az emberek „egy irányba” szervezése, szövetségek kialakítása és fenntartása, mind-mind olyan készségek, amikkel a saját életünket könnyítjük meg. Családban, munkában, mindenütt. Hogy jön ez a döntéshozáshoz?
Mitől leszel jó döntéshozó?
Jó döntéshozó: döntéshozás és EQ
A magas érzelmi intelligenciájú emberek jobb döntéshozók. Mert jobban értik a saját érzéseiket és jobban értik a többiek érzéseit és motivációit is. Könnyebben fel tudják mérni a választható opciók súlyát és hatását magukra és másokra is. Könnyebben tudják nyitottan, viszonylag elfogulatlanul számba venni a lehetőségeket. El tudják különíteni az adott kérdésben releváns és irreleváns érzéseket. Ezáltal – bármilyen paradoxnak tűnik – objektívebb elemzés alapján eredményesebb döntésre jutnak.
Döntéshozás és kommunikáció
Jó döntéshez kommunikálni is jól kell tudni. Mert kommunikáció útján juthatok információhoz. Megfelelő információ szerzéséhez pedig nyitottságra, őszinteséget elfogadó hozzáállásra van szükség. Aki fel tudja ismerni a többi érintett érzéseit, az képes a saját perspektíváján kívül is megérteni az adott helyzetet. Ez az objektív döntéshozás alapja.
Érzékelnem kell tudni tehát más érintettek érzéseit ahhoz, hogy álláspontjaikat valóban megérthessem. Bizalmat és nyitottságot kell mutassak ahhoz, hogy őszinte visszajelést, megnyilvánulást várhassak másoktól. Uralkodnom kell tudni a saját érzéseimen, hogy ne idegenítsem el magamtól fölöslegesen a többi embereket.
A jó döntéshozó lépések:
1. Megérteni az érzéseimet és mások érzéseit.
2. Ellenőrizni az érzéseim relevanciáját az adott kérdés kapcsán, azaz összevetni a zsigeri érzéseimet az objektív tényekkel. Mennyire tartoznak az általános érzéseim a konkrét kérdéshez?
3. El kell tudjam különíteni a nem odavágó érzéseimet a kérdéshez tartozóaktól! Legyek úrrá a nem odatartozó érzéseimen és ne hagyjak számukra befolyást a döntés meghozatalában!
Ha magadra ismersz az alábbi jellemzők kapcsán, tudd, hogy érdemes tudatosan fejlesztened az érzelmi intelligenciádat:
1. Nem tudod túl jól kontrollálni az érzelmeidet.
2. Nem érzékeled jól a körülötted lévő emberek érzéseit.
3. Nehéz számodra, hogy jól működő kapcsolatokat ápolj (munka vagy magánélet).
4. Sokszor mondják, hogy „pókerarcú vagy”.
5. Nem ismered fel a kutyák érzéseit.
6. Sokszor hivatkozol a logika, objektív tények szükségességére és elveted az érzelmi érveket.
7. Nem indítanak meg a filmek, könyvek érzelmi jelenetei.
8. Nehezen tudsz együttérezni másokkal.
9. Nem szívesen beszélsz érzésekről.
Vajon változik-e az EQ az életkorral?
Gyakran felmerülő kérdés, hogy a megélt éveink, az egymást követő tapasztalataink alapján vajon nő-e magától az érzelmi intelligenciánk? A válasz többrétű, az EQ bizonyos elemei változnak, más elemei sosem változnak maguktól, viszont fejleszthetőek.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább: jó döntéshozó
Milyen munkában lehetnék boldog?
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 1
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 2
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, coach, életvezetési tanácsadó
További cikk: itt
jó döntéshozó