Megváltoztatni a másikat? 6 tipp
Megváltoztatni mást? Az az igény, hogy valaki mást empatikussá akarjunk tenni amiatt van, mert erős bennünk az igény, hogy kapcsolódjunk körülöttünk lévőkhöz.
Lehet-e a másikat megváltoztatni?
Az embernek természetes igénye van a kapcsolódásra, a kontrollra és a struktúrára.
Kapcsolódás igénye
- Biológiai küldetésünk a reprodukció és az utódokról való gondoskodás. Ez nem valósulhat meg kapcsolódás nélkül. A világ erői veszélyesek és hatalmasok, a megküzdéshez csoportokba, hordákba, családokba, közösségekbe verődünk ősidőktől fogva és gyakorlatilag bármire képesek vagyunk, hogy elkerüljük az izoláció, a kirekesztettség, a magány büntetését. A mai világban ennek ékes példája az az érzés, amit akkor élünk át, amikor akár csak egy kis időre is meg vagyunk fosztva a mobiltelefonunktól.
Kontroll igénye
- Az ember számára szintén természeti szükséglet a biztonság. Biztonságot az ember úgy teremthet magának, ha kontrollálhatja a saját élete körülményeit. És saját biztonsága érdekében törekszik a környezetét is kontroll alatt tartani. Ebből következik, hogy a hatalom, a státusz, az erőforrások, az anyagi javak, a pénz bizonyos mértékben mindenki számára fontosak. Hiszen az „erőjavak” léte szükséges ahhoz, hogy ha bármilyen veszély leselkedik, azt el lehessen hárítani.
Struktúra igénye
- Bár látszólag gyorsan változó világban élünk, a létezés alapjait érintő dolgok csak rendkívül lassan változnak, ha egyáltalán változnak. A világmindenség, a társadalom, a gazdaság és az emberi gondolkodásminták és érzelmek struktúrált ok-okozati viszonyokon alapulnak. Ez a megbízható struktúra teszi lehetővé, hogy az ember kiszámíthatónak élje meg a világmindenségben való létezést. A struktúra fennállása esetén az ember a figyelmét a kapcsolatok és a kontroll inkonzisztenciáira fordíthatja.
Megváltoztathatom-e a másikat?
Magas empátia = intenzívebb a kapcsolódás igénye a kontroll igényénél, a biztonságot a kapcsolódás teremtheti meg
Alacsony empátia = intenzívebb a kontroll igénye a kapcsolódás igénynél, a biztonságot a hatalom adhatja meg
Azok az emberek, akik biztonságérzetük megteremtéséhez csak kevéssé éreznek igényt arra, hogy jó kapcsolatokat alakítsanak ki, nehezen bírhatók rá beleérző képességük növelésére. Ha mégis szeretnénk belőlük empátiát „kicsikarni”, tegyük az alábbit:
Gyakorlat:
Hogyan tegyük a másik embert empatikusabbá?
- Találjuk ki, vajon mit akar másoktól, mire van szüksége. Beszélgessünk vele arról, milyen módokon érhető el az amit szeretne.
- Mutassuk meg neki, hogy mi a különbség, ha valaki empatikus és ha valaki hatalom-alapú manipulációt gyakorol.
- Segítsünk neki abban, hogy meg tudja nevezni, mikor mit érez. Mondassuk ki hangosan vele az érzéseit! Segítsünk neki felismerni, milyen helyzetben milyen érzések munkálnak benne.
- Viselkedjünk empatikusan, szolgáljunk számára példaképül, hogy lássa, milyen az, ha valaki empatikusan viselkedik, és milyen előnyökkel jár a boldogulásban.
- Beszéltessük őt olyan tapasztalatokról, amikor valaki más nem volt vele együttérző (sok esetben szülő, tanár, főnök vagy más hatalmi személy). Mi történt? Mit és hogyan mondott neki a másik? Hogy érezte magát akkor? Ennek tudatában akar-e másoknak fájdalmat okozni hasonló viselkedéssel?
- Hozzuk össze olyan emberekkel, akiknek közelmúltbeli tapasztalataik vannak arról, hogy valaki empátia nélkül elbánt velük, hallgassa meg a történetüket. Milyen érzéseket keltenek benne ezek a történek?
Ördög ügyvédje
A gondolatsort kicsit kiterjesztve szeretném leszögezni, hogy a másik ember empátiáját növelni leginkább azért nehéz, mert a másik valószínűleg nem érzi, hogy szüksége lenne megértőbb viselkedésre. Boldogul nélküle. Más túlélési stratégiákkal éri el a céljait. Ő nem akar megváltozni, mi akarjuk őt megváltoztatni. Megkérdezhetjük tehát magunktól, hogy valójában miért akarjuk, hogy ő másmilyen legyen? Miért nem fogadjuk el őt olyannak, amilyen? Miért érezzük úgy, hogy a mi felelősségünk az ő érzésvilága és annak megváltoztatása? Az is jó választás lehet, ha eldöntjük, hogy olyannak szeretjük a másikat, amilyen…:)
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Milyen munkában lehetnék boldog?
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 1
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 2
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Milyen munkában lehetnék boldog?
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Online interjú. Tegyél jó benyomást
Szeretettel,
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, életvezetési tanácsadó, coach