Önfejlesztés – gyakorlat: az idő jó kihasználása
Az önfejlesztés egyik hasznos módszere az idő jó kihasználása.
Gyakran úszunk el az időben?
Lemaradunk dolgokról mert “előbb kellett volna kapcsolni?”
Kialvatlanul érkezünk egy megbeszélésre mert előző este nem volt erőnk abbahagyni a sorozatnézést?
Úgy érezzük lemaradtunk a gyerekünk gyerekkoráról mert sose igyekeztünk időben hazaérni este?
Az idő eltöltése „befektetés”
Bármivel is töltjük el az időt, “befektetésnek” számít. Minden idő amit most eltöltünk, a jövőben valamilyen értékben realizálódik majd. Kérdés, mekkora érték lesz ez, úgy fogjuk-e érezni, jó helyre fektettük az-e az időnket “tegnap”.
Az idő tehát mindig befektetés, valamilyen eredménnyel, megtérüléssel kecsegtető költség az életünkben. Vannak rövid távú eredménnyel járó időtöltések és nagyon hosszú távúak is. Vannak tevékenységek amik céljaink irányába visznek bennünket, vannak amik számunkra nem fontos célok irányába, illetve mások céljainak irányába.
Ha akarjuk ha nem, az agyunk mindig felállítja a maga prioritásait, ha nem tudatosítjuk, hát automatikusan teszi. Agyunk ösztönösen azokba az időtöltésekbe sodor bennünket, amiknek azonnali és kényelmi eredménye van. Ilyen például a céltalan tévézés, az eszegetés, nassolgatás. Ennek eredményeképp rengeteg időt rossz befektetésként töltünk el, ahelyett, hogy célzottan fektetnénk be olyasmibe ami a jövőnket megszépíti majd. Emiatt rengetegen vannak akik valahogy nem jutnak egyről kettőre napok, hetek, évek alatt.
A munkában hozzá vagyunk szokva a célkitűzésekhez és a “to do listákhoz”, a szabadidőnkben hajlamosak vagyunk elúszni, pontosabban ráhagyjuk az agyunkra, hogy felállítsa és kövesse a nem tudatos prioritásokat. De kijöhetünk az értelmetlen „időköltekezésből”, ha tudatosítjuk szabadidőnk eltöltését.
Gyakorlat:
Csináljunk olyan listát, amiben tudatosítjuk kivé, mivé szeretnénk “holnap válni, és ehhez viszonyítva értékességük szerint rangsoroljuk az időtöltéseinket.
Vágyaink, céljaink, akár a bakancslistánkon szereplő tételek megvalósításának szempontjából csoportosítsuk a dolgokat amikkel időnk “elmegy”.
– muszáj megcsinálni, abszolút kritikus,
– érdemes megcsinálni, fontos, de nem kritikus,
– szép dolog lenne ha erre is jutna időm, de ha nem teszem, “nem dől össze a ház”.
Sokkal tudatosabban tölthetjük szabadidőnket és hosszabb távon azzá válhatunk akivé szeretnénk, úgy fejlődhetünk, növekedhetünk, ahogy eltervezzük.
Szeretettel,
Tomori Nóra, karrier coach, karrier tanácsadó, életvezetési tanácsadó