Prioritások mátrix
Prioritások mátrix– értékesség, fontosság
Gyakran úszunk el az időben? Lemaradunk dolgokról mert “előbb kellett volna kapcsolni?” Kialvatlanul érkezünk egy megbeszélésre mert előző este nem volt erőnk abbahagyni a sorozat-nézést a tévében?
Bármivel is töltjük el az időt, befektetésnek számít, a jövőben valamilyen értékké válik majd.
Az idő tehát mindig befektetés. Vannak rövid távú eredménnyel kecsegtető időtöltések és nagyon hosszú távúak is.
Ha akarjuk ha nem, az agyunk mindig felállítja a prioritásokat, ha nem tudatosítjuk, hát automatikusan teszi és rangsorol az idő eltöltésének lehetőségei között. Méghozzá a kisebb ellenállás irányát részesíti előnyben, az azonnali örömforrást és a kényelmi időtöltést választja a hosszú távú megtérülés helyett.
Vannak tevékenységek amik a céljaink irányába visznek bennünket, vannak amik nagyon más irányába, törekvéseink ellen, vagy épp mások céljainak irányába visznek.
A munkában hozzá vagyunk szokva a célkitűzésekhez és a tennivaló-listákhoz, szabadidőnkben hajlamosak vagyunk elúszni, pontosabban ráhagyjuk az agyunkra, hogy felállítsa és kövesse a nem tudatos prioritásokat. Ennek eredményeképp rengeteg időt ”rossz befektetésként” töltünk el.
Ha valahogy nem jutunk egyről kettőre napok, hetek, évek alatt, akkor jusson eszünkbe, hogy talán rosszul bánunk az időnkkel.
Kijöhetünk az értelmetlen időköltekezésből, ha tudatosabbakká válunk.
Csináljunk olyan tennivaló-listát, amiben tudatosítjuk kivé, mivé szeretnénk holnap válni, és ehhez viszonyítva értékességük szerint rangsoroljuk megcsinálni- valóinkat.
Vágyaink, céljaink, akár a bakancslistánkon szereplő tételek megvalósításának szempontjából csoportosítsuk a dolgokat amikkel “elmegy” az időnk.
– muszáj, abszolút kritikus
– jó lenne, fontos, de nem kritikus,
– szép dolog ha erre is jut időm, de ha nem teszem, “nem dől össze a ház”.
Ezután csináljunk heti és napi időbeosztást és tennivaló-listát. És tartsuk mindig kéznél, nézzünk rá gyakran. Így amint elkészültünk egy tétellel, máris tudjuk, mi a következő.
Hogyan ne hagyjuk magunkat kitéríteni a telefonoktól, váratlan mailektől? Töltsünk el valamennyi időt a céljainkhoz vezető feladatainkkal úgy, hogy nem vesszük fel a telefont és nem nézünk bele üzeneteinkbe.
Válasszunk ki első tennivalónak egy könnyebben és gyorsabban megcsinálhatót elsőként, hogy sikerélményünk lehessen már reggel és nagyobb lendülettel láthassunk neki a “nehezebb falatoknak”.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Szeretettel,
Tomori Nóra, karrier coach, karrier tanácsadó, életvezetési tanácsadó