Kompetenciák a jövőben
A legfontosabb kompetenciák a jövőben olyan készségek lesznek, amelyek segítenek a gyorsan változó munkaerőpiaci igényekhez igazodni, és ehhez kapcsolódóan folyamatosan fejlődni.
Kompetenciák – jelentése
A kompetenciák olyan készségeket, viselkedésformákat jelentenek, melyek a teljesítményt befolyásolják egy adott munkakörben. Két fő csoportjuk:
1) szakmai kompetencia
2) személyi kompetencia
Szakmai kompetenciák: a szakmai kompetenciák csoportjába a szükséges végzettségek, ismeretek, nyelvtudás, szoftverek, korábbi munkatapasztalatok, jogosítványok, oklevelek tartoznak.
Személyi kompetenciák: ezek olyan szociális és intellektuális készségek, amik elengedhetetlenek ahhoz, hogy a munkakör betöltője sikeresen lehessen a szervezet, a csapat tagjaként. Kommunikáció, együttműködés, problémamegoldás.
A legkritikusabb jövőbeli kompetenciák várhatóan az alábbiak lesznek:
- Tanulási képesség: A tanulási képesség azt jelenti, hogy képesek vagyunk új ismereteket, készségeket és attitűdöket elsajátítani, alkalmazni és fejleszteni.
- Innovációs képesség: Az innovációs képesség azt jelenti, hogy képesek vagyunk új ötleteket, termékeket, szolgáltatásokat vagy megoldásokat létrehozni, tesztelni és bevezetni.
- Együttműködési képesség: Az együttműködési képesség azt jelenti, hogy képesek vagyunk hatékonyan dolgozni másokkal különböző csapatokban, projektekben vagy hálózatokban.
További fontos kompetenciák lesznek még:
- Kritikus gondolkodás: A kritikus gondolkodás képessége azt jelenti, hogy képesek vagyunk logikusan, objektíven és kreatívan elemezni és értékelni az információkat, érveket és problémákat.
- Emocionális intelligencia: Az emocionális intelligencia képessége azt jelenti, hogy képesek vagyunk felismerni, megérteni és kezelni a saját és mások érzéseit és motivációit.
- Digitális kompetencia: A digitális kompetencia képessége azt jelenti, hogy képesek vagyunk hatékonyan használni az információs és kommunikációs technológiákat a munkavégzéshez, a tanuláshoz és a szórakozáshoz.
- Kulturális intelligencia: A kulturális intelligencia képessége azt jelenti, hogy képesek vagyunk megismerni, elfogadni és tiszteletben tartani a különböző kultúrákhoz tartozó emberek értékeit, normáit, viselkedését és kommunikációját.
Hogyan lehetsz kompetens munkavállaló a jövőben?
Kompetens munkavállaló az lesz, aki képes alkalmazkodni a munkaerőpiac változásaihoz. Képes új tudást és készségeket elsajátítani, és hatékonyan együttműködni másokkal. Ehhez szükség van a fentieken kívül néhány további fontos kompetenciára, amelyeket érdemes fejleszteni és bemutatni az önéletrajzban és az interjún. Például:
1. Analitikus gondolkodás fejlesztése
Azaz, képesek vagyunk logikusan, kritikusan és kreatívan elemezni és értékelni az információkat, ötleteket és problémákat. Ez a kompetencia segít abban, hogy megbirkózzunk a bonyolult és kihívásokkal teli feladatokkal, és új megoldásokat találhassunk ki.
2. Készségfejlesztési stratégiák kialakítása
Azaz, képesek vagyunk folyamatosan bővíteni a tudásunkat és a készségeinket és hatékonyan tanuljunk. Ez a kompetencia segít abban, hogy lépést tarthassunk az új technológiák és elvárások fejlődésével. Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy versenyképesek maradjunk a munkaerőpiacon.
3. Kapcsolatépítési és kommunikációs készség fejlesztése
Azaz, képesek vagyunk hatékonyan kifejezni magunkat és megérteni másokat különböző helyzetekben. Ez a kompetencia segít abban, hogy építsük a kapcsolatainkat és a csapatmunkánkat, valamint, hogy megoszthassuk az információkat, az érzéseinket és az
4. Ellenállóképesség, stressztűrőképesség és rugalmasság fejlesztése
Azaz, képesek vagyunk alkalmazkodni a változó és bizonytalan környezethez, valamint kezelni a nehézségeket és a nyomást. Ez a kompetencia segít abban, hogy fenntartsuk az optimizmusunkat és a motivációnkat, valamint, hogy új lehetőségeket tudjunk megragadni.
5. Komplexitás kezelése
Azaz, képesek vagyunk megérteni, értelmezni és alkalmazkodni a bonyolult és változó helyzetekhez, problémákhoz és feladatokhoz. Ez a kompetencia magában foglalja a következő képességeket:
- a komplexitás felismerése
- a komplexitás elemzése
- a komplexitás megoldása kockázatokat és következményeket figyelembe véve
- a komplexitás kommunikálása
6. Kreativitás, eredetiség fejlesztése
Az egyre bonyolultabb világunkban mindig nagy szükség lesz innovatív termékekre, szolgáltatásokra. A megszokottól eltérő, a sablonos módszerekből kicsollogó új ötletek sikerre vihetik kreálójuk karrierjét. A kreativitás fejleszthető. Például a természet, a művészetek, a tudományok, tanulmányozásával, a személyes élmények, mentorok, példaképek révén.
7. Érvelés fejlesztése
Ha képesek vagyunk logikusan, kritikusan és meggyőzően kifejteni a saját álláspontunkat, és meghallgatni, megérteni és értékelni a másik fél álláspontját. Az érvelés segít abban, hogy hatékonyabban kommunikáljunk és együttműködjünk másokkal. Az érvelés során ugyanis nem csak a saját álláspontunkat kell kifejeznünk, hanem a másik fél álláspontját is meg kell hallgatnunk, megértenünk és tiszteletben tartanunk. Így az érvelés hozzájárul a kommunikációs és az együttműködési készség fejlesztéséhez, amelyek elengedhetetlenek a társadalmi befolyásolásban és a vezetésben.
Ha úgy érzed karrier céljaid megvalósításához segítséget vennél igénybe, itt létesíthetsz velem kapcsolatot: vagy: ha szeretnéd megtudni milyen szakma illik hozzád legjobban, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
Olvass tovább:
Milyen munkában lehetnék boldog?
Munkahelyváltás. Honnan tudjam, hogy eljött az ideje?
Állásinterjú tippek és kérdések, amikre biztosan készülj fel
Állásinterjú vezetői tanácsadó cégekhez
Legyünk óvatosabbak az állásinterjún
Érzelmi intelligencia mérése az állásinterjún
Állásinterjú tippek introvertáltaknak
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Online interjú. Tegyél jó benyomást!
Pályaváltás bármilyen életkorban
Tomori Nóra, humán erőforrás szakember, karrier coach, karrier tanácsadó, életvezetési tanácsadó
További információ kompetenciák kapcsán itt és itt
Így keresnek még a témakörben: jövőbeli munkahelyi szaktudás, készségek, képességek