Nárcisztikus manipuláció – 3 tipp, hogy megállítsd
Nárcisztikus manipuláció. Hogy élj vagy dolgozz együtt egy nárcisztikussal? A nárcisztikus manipuláció kivédése nagy kihívás. A kezdeti kedvesség után egyre több kritizálásnak és odamondogatásnak leszel kitéve. A nárcisztikusok számára ellenállhatatlan örömöt okoz, ha leértékelhetnek Téged. Ők ettől érzik különbnek magukat.
Egy nárcisztikus ember környezetében csak akkor lehetnek kiegyensúlyozott mindennapjaid, ha tudod, hogyan használd ki az ő nárcisztikus tehetségét. Hogy mire gondolok?
Fordítsd vissza a rejtett nárcisztikus manipuláció erejét!
Gyakorlat 1.
Vidd vissza az érzelmeidet „semleges” állapotba!
Kezdetben a nárcisztikus manipuláció és leértékelés megtapasztalása felkavarja az érzéseinket, ez természetes. Felborul az érzelmi egyensúly, megbántottnak, dühösnek, feszültnek, vagy szomorúnak érezzük magunkat. De rajtad múlik, hogy mit kezdesz az érzéseiddel. Dönthetsz úgy, hogy megnyered a játékot. Leírok egy bevált technikát, amivel megnyugtathatod magad.
- Vegyél 3 mély, lassú, nyugtató lélegzetet.
- Emlékeztesd magad, hogy ez a helyzet nem rólad szól, hanem a másik ember önkontroll hiányáról ésalacsony önbecsüléséről.
- Fordítsd vissza a figyelmedet arra, hogy valami érdekesebb és építőbb dolgot csinálj vagy gondolj.
Gyakorlat 2.
Ne ránts kardot, ne vágj vissza!
Ha két ember kommunikál, akkor az érzelmileg intelligensebb, a józanabb, kiegyensúlyozottabb fél felelőssége, hogy meghatározza a hangnemet. Tehát, ha támadólag szólnak hozzád, eldöntheted, hogy visszavágsz, vagy tudatosan nyugodtan reagálsz. Akkor irányíthatsz, ha sikerül nem hagynod magad provokálni. Jól működhet a lenti technika:
- Vegyél 3 mély, nyugtató lélegzetet.
- Ne mondj azonnal semmit.
- Ne feledd a célt: tilos visszavágni.
- Mondj valami semlegeset, például: „Értem, amit mondasz.”
- Gratulálj magadnak.
Gyakorlat 3.
Az önbecsülés erősítése
Ebbe akkor fogj bele ha az első kettő már jól megy:
- lépés: gondolj valamire, amit a nárcisztikus társad jól csinál, és amit csodálsz.
- lépés – gondolj egy konkrét esetre, amikor kihasználta ezt a tehetségét. Emlékezz minél több konkrét részletre, amennyire csak lehet.
- lépés – mondd el a beszélgetőpartnernek, hogy mit csodálsz benne, és írd le a 2. lépésből vett konkrét esetet minél részletesebben.
Lényeg:
Mindez a párkapcsolati és a munkahelyi kiegyensúlyozottság új definícióját igényli. Maga a kapcsolat sosem lesz csodálatos – bár lehetnek jó pillanatai. A boldogságod vagy annak hiánya csakis rajtad múlik majd. A nárcisztikus társad vagy kollégád valószínűleg nem lesz az öröm forrása.
A nárcisztikus manipuláció technikái félreérthetetlenül
A nárcisztikus vonásokkal rendelkező személy sokféleképpen próbálhat manipulálni másokat. Ez a nárcisztikus manipuláció gyakran azért történik, hogy megszerezzen valamit, vagy hogy jó színben tüntesse fel magát. Ez magában foglalhatja az érzelmi bántalmazást és sok mást.
1. Valóságészlelésed megkérdőjelezése (Gaslighting)
A nárcisztikus vonásokkal rendelkező személy jellemzően úgy érzi, hogy nem tehet semmi rosszat. Ha szembesítik a hibákkal, védekező álláspontra helyezkedik, és esetleg tagadja a valóságot vagy az eseményekre való visszaemlékezést. Az olyan mondatok, mint a „nem volt olyan rossz”, „biztos elment az eszed”, „nem így történt”, „rosszul emlékszel”, „beteg vagy kezeltesd magad”, azért hangzanak el, hogy megtagadják az igazságodat.
Eleinte az elszenvedő talán visszavág, és megállja a helyét a nárcisztikus gázfényezéssel szemben. Idővel azonban, ha valaki megváltoztatja a valóságról alkotott képét, nagyobb valószínűséggel hagyja abba a vitát. A nárcisztikus vonásokkal rendelkezők gyakran folyamodnak a manipulációnak ehhez a formájához, amikor úgy érzik, hogy elveszítik az irányítást az események fölött.
2. Az áldozat
A nárcisztikus manipuláció eszköze gyakran az áldozatszerep. Miután káros vagy bosszúálló magatartást tanúsított, minden együttérzést és figyelmet maga felé igyekszik irányítani. Ezt úgy teheti, hogy azt állítja, ő volt az, akit megbántottak vagy manipuláltak, és nem az igazi áldozat. Egy ilyen játszma a kognitív torzításoknak köszönhetően igen meggyőző tud lenni, és gyakran összezavarja a kívülállókat.
3. Vetítés
Amikor a nárcisztikus képtelen beismerni valamilyen negatív viselkedését, kivetíti azt valaki másra. Ilyenkor a kivetítés címzettjét pontosan azzal vádolja, amit az illető maga is elkövet. A nárcisztikus manipuláció e formája a romantikus kapcsolatokban is megmutatkozhat, például úgy, hogy a partnert megcsalással vádolja, holott valójában ő az, aki hűtlen.
4. Rágalomhadjárat
Rágalomhadjáratról akkor beszélünk, amikor a nárcisztikus egy másik ember lejáratása és elszigetelése érdekében hazugságok vagy túlzások hálóját hozza létre. Ezt jellemzően nyilvánosan teszi, és bárkinek, aki meghallgatja – az áldozat barátai és családtagjai sem kivételek ez alól. Például egy személy szakít a partnerével, vagy egy munkatárs konfrontálódik a főnökével és az ex vagy a főnök elkezd pletykákat terjeszteni róla. Lassan ez a személy észreveszi, hogy a támogatói elfordulnak tőle.
Az áldozat szerettei vagy kollégái elhiszik az ellene terjesztett hazugságokat. Amikor pedig megpróbál beszámolni az őt ért bántalmazásról, úgy kezelik őt, mintha vele lenne baj.
5. Bosszúállás
Amikor egy nárcisztikus személy úgy érzi, hogy megbántották, gyakran bosszúálló üzemmódba kapcsol. Ez történhet rágalomhadjárat formájában, de számos más módon is. Egy nárcisztikus bosszút állhat a munkahelyén, ha valaki nyíltan kritizálta egy megbeszélésen. A nárcisztikus ezután szándékosan késve adhat át információkat, vagy szabotálhatja fontos feladatok elvégzését, hogy minden lehetséges módon megnehezítse a másik ember munkáját.
6. Bűntudat-keltés
Ezt a viselkedést nehéz lehet felismerni, különösen akkor, ha nem ismered jól az illetőt, vagy korábban még nem voltál kitéve a manipuláció ezen formájának. A nárcisztikus azonban gyakran használja ezt a taktikát, hogy meggyőzzön másokat arról, hogy megtegyenek valamit amit nem akarnak, vagy ne tegyenek meg valamit amit szeretnének.
7. Meghódítás vagy visszahódítás
Erre akkor kerül sor, amikor a nárcisztikus megpróbálja „meghódítani” vagy „visszahódítani” a személyt. Például ajándékokkal és dicséretekkel árasztja el az illetőt. Meg akarja szerezni vagy vissza akarja szerezni az irányítást a másik felett, maga mellé akarja állítani.
Vedd észre a nárcisztikus manipuláció trükkjeit és használd a fent leírt technikákat, hogy meg tudd őrizni a lelked egészségét és függetlenségét!
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Hogyan építs önbizalmat és magabiztosságot?
Változik-e érzelmi intelligenciánk az életkorral?
Milyen munkában lehetnék boldog?
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 1
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 2
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Online interjú. Tegyél jó benyomást!
Jó könyv nárcisztikus manipuláció témakörben: itt, cikk: itt
Szeretettel,
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, karrier coach, életvezetési tanácsadó
Tag-ek: nárcizmus, rejtett nárcisztikus, manipuláció módszerei
Nárcizmus teszt: itt
Nárcizmus wiki: itt