Nárcisztikus manipuláció. Hogy élj vagy dolgozz együtt egy nárcisztikussal?
Manipuláló nárcisztikus emberrel nagy kihívás együtt élni vagy dolgozni. A kezdeti kedvesség után fel kell készülnöd arra, hogy egy idő után egyre több kritizálásnak és leértékelő odamondogatásnak leszel kitéve. A nárcisztikusok számára ellenállhatatlan örömöt okoz, ha leértékelhetnek másokat, ők ettől érzik különbnek magukat.
Egy nárcisztikus ember környezetében csak akkor lehetnek kiegyensúlyozott mindennapjaid, ha tudod, hogyan használd ki nárcisztikus társad tehetségét. Hogy mire gondolok?
Használd ki a nárcisztikus manipulációt!
Gyakorlat 1.
Vidd vissza az érzelmeidet “semleges” állapotba!
Kezdetben a nárcisztikus manipuláció és leértékelés megtapasztalása felkavarja az érzéseinket, ez természetes. Felborul az érzelmi egyensúly, megbántottnak, dühösnek, feszültnek, vagy szomorúnak érezzük magunkat. De rajtad múlik, hogy mit kezdesz az érzéseiddel. Dönthetsz úgy, hogy megnyered a játékot. Leírok egy bevált technikát, amivel megnyugtathatod magad.
- Vegyél 3 mély, lassú, nyugtató lélegzetet.
- Emlékeztesd magad, hogy ez a helyzet nem rólad szól, hanem a másik ember önkontroll hiányáról és alacsony önbecsüléséről.
- Fordítsd vissza a figyelmedet arra, hogy valami érdekesebb és építőbb dolgot csinálj vagy gondolj.
Gyakorlat 2.
Ne ránts kardot, ne vágj vissza!
Ha két ember kommunikál, akkor az érzelmileg intelligensebb, a józanabb, kiegyensúlyozottabb fél felelőssége, hogy meghatározza a hangnemet. Tehát, ha támadólag szólnak hozzád, eldöntheted, hogy visszavágsz, vagy tudatosan nyugodtan reagálsz. Akkor irányíthatsz, ha sikerül nem hagynod magad provokálni. Jól működhet a lenti technika:
- Vegyél 3 mély, nyugtató lélegzetet.
- Ne mondj azonnal semmit.
- Ne feledd a célt: tilos visszavágni.
- Mondj valami semlegeset, például: “Értem, amit mondasz.”
- Gratulálj magadnak.
Gyakorlat 3.
Az önbecsülés erősítése
Ebbe akkor fogj bele ha az első kettő már jól megy:
- lépés: gondolj valamire, amit a nárcisztikus társad jól csinál, és amit csodálsz.
- lépés – gondolj egy konkrét esetre, amikor kihasználta ezt a tehetségét. Emlékezz minél több konkrét részletre, amennyire csak lehet.
- lépés – mondd el a beszélgetőpartnernek, hogy mit csodálsz benne, és írjd le a 2. lépésből vett konkrét esetet minél részletesebben.
Lényeg:
Mindez a párkapcsolati és a munkaheyi kiegyensúlyozottság új definícióját igényli. Maga a kapcsolat sosem lesz csodálatos – bár lehetnek jó pillanatai. A boldogságod vagy annak hiánya csakis rajtad múlik majd. A nárcisztikus társad valószínűleg nem lesz az öröm forrása.
A kapcsolat jó tréning lehet, ha az a célod, hogy együttérző, adni tudó Buddha-szerű figura legyél.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Hogyan építs önbizalmat és magabiztosságot?
Változik-e érzelmi intelligenciánk az életkorral?
Milyen munkában lehetnék boldog?
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 1
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 2
Munkahelyváltás. Honnan tudjam, hogy eljött az ideje?
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Online interjú. Tegyél jó benyomást!
Szeretettel,
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, karrier coach, életvezetési tanácsadó