Túlóra. Szorítsd le!
Hogyan szorítható le a túlóra? Az Epson munkahelyi időbeosztásról, túlórázási szokásokról szóló felmérése szerint a munkahely környezetének változásával az is változik, hogy hogyan vélekedünk arról, mit is jelent a kiegyensúlyozott élet, mit jelent a munka-magánélet egyensúlya.
Sokat dolgozunk és a technológia fejlődésével egyre inkább összefolyik a munkaidő és a magánidő. Sokan valójában élvezik az ezekkel a változásokkal járó új életformát. De nem mindenkinek van olyan szerencséje, hogy szabadon oszthassa be munkavégzésének idejét és helyét, így aztán kénytelen a hagyományos munkaidőben és sokszor hagyományos túlórában dolgozni.
Túlóra: így csökkentsd!
1. Sokat segít a reggeli tervezés. A magunk számára felállított elvárás/programozás valahogy így szólhat: “X órakor mennem kell és megyek is”.
2. Ha valamilyen tanfolyamot, edzést, eseményt betervezünk adott időre, az rásegít az elszántságunkra.
3. Ha munkatársainknak, ügyfeleinknek, főnökeinknek már a nap elején kommunikáljuk, hogy “ma 5 óráig tudok maradni”, akkor nemcsak az elvárások irányításáért tettünk sokat, hanem a kimondott nyilatkozat miatt magunk számára is kötelezettséget vállaltunk.
4. Ha tudjuk, hogy mikor szeretnénk hazamenni aznap, akkor a munkahelyen töltött időnk utolsó fél órájára már ne tervezzünk semmilyen feladatot, hagyjuk meg azt az időt a fejünk, fájljaink, másnapi tennivalólistánk elrendezésére.
5. Legyünk tudatosak a munkahelyi “társasági élet” terén. Sokan vannak akik túlórázásra panaszkodnak de valójában a munkaidő alatt jelentős mennyiségű társasági életet élnek és utána este igyekeznek “begyorsítani”. Ezzel semmi baj nincs, sőt sokaknak jót is tesz, ha napközben több szünetet tartanak de legyünk tisztában szokásainkkal és legyünk őszinték magunkkal. Az emberek saját bevallásuk szerint Magyarországon átlagosan heti 6 órát túlóráznak (forrás lent). De az esti túlórát megelőzően napközben viszonylag sok időt töltenek a kiskonyhai beszélgetésekkel, hosszabb ebédeléssel, saját dolguk intézésével, így a túlóra egy része a napközbeni magánélet kompenzálása.
6. Használjunk esetleg időbeosztást segítő applikációt, mint például a 30/30, amiben beállíthatjuk napi időbeosztásunkat, vagy például a Freedom, ami kikapcsolja adott időre az internetet, hogy háborítatlanul tudjunk koncentrálni.
Olvass tovább:
Pályaváltás után milyen munkában lehetnék boldog?
Munkahelyváltás, pályaváltás. Honnan tudjam, hogy eljött az ideje?
Állásinterjú tippek és kérdések, amikre biztosan készülj fel
Állásinterjú vezetői tanácsadó cégekhez
Legyünk óvatosabbak az állásinterjún
Érzelmi intelligencia mérése az állásinterjún
Állásinterjú tippek introvertáltaknak
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Online interjú. Tegyél jó benyomást!
Sikeres időbeosztást kívánok!
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, életvezetési tanácsadó, coach
Epson felmérés forrása: itt