A boldogságról
A boldogságról
Egy közelmúltban készült felmérés szerint boldogságot tekintve mi magyarok “hátul kullogunk”. A világ legboldogabb országai Dánia, Norvégia, Svédország.
Magyarország a felmérésben szereplő 156 ország közül a 110. helyet kapta, Mongólia és Vietnam után. Ez a kutatás objektív változókat vett figyelembe, mint pl. várható élettartam, munkanélküliség, szociális ellátórendszerek hatékonysága. Mégis tudjuk itt a sírva vigadó nemzet hazájában, hogy hajlamosak vagyunk az elkeseredésre, és a dolgok pesszimista szemlélésére.
“Ha boldogságod valaki más tetteitől függ akkor nagy bajban vagy.”
Richard Bach
A boldogság megélésére egy másik felmérés szerint nemek és társadalmi kapcsolataink szerint is különböző mértékben vagyunk képesek. Több esélye van a boldogság megélésére a nőknek, min a férfiaknak, mert a nők boldogságának fő forrásai elsősorban kapcsolataikból, gyermekeikből, barátságaikból, társukból származnak, míg a férfiak elsőszámú boldogságforrásként a státusszimbólumokat és a magas jövedelmeket jelölték meg.
A társas kapcsolatok hatása a boldogságra mégis minden ember számára jelentős. Az alacsonyabb GDP-vel rendelkező, közösségi, emberi, családi kapcsolatokat méltányoló országokban az emberek nagyobb boldogság megélésére képesek. A családi és társas kapcsolatokat ápoló emberek több örömet képesek átélni, mint az elszigetelődötten élők. Boldogságunk persze 50%-ban genetikailag is meghatározott, a többi felett azonban akaratunkkal is rendelkezhetünk. Gondolataink irányításának képessége sokat számít. Rajtunk múlik tehát, hogy mennyire vagyunk boldogok!
Mit tehetünk azért, hogy több boldogságot érezzünk a hétköznapokban?
Ne rágódjunk azon, ami még nem jött el! Azaz, ne foglalkozzunk azzal, ami nincs, éljünk a jelenben! Örüljünk a megélhető jó perceknek, keressünk bármit, aminek örülni lehet! Biztos, hogy bármelyik pillanatban fel tudunk sorolni legalább öt olyan dolgot, ami jó, lehet ez bármilyen apróság, apró szépség! Ha ezt minden nap legalább egy alkalommal megtesszük, észrevesszük, hogy egyre több dolognak tudunk örülni és egyre jobban érezzük magunkat!
Mosolyogjunk sokat, mutassunk jókedvet, ezzel magunkat is jókedvre derítjük! A mosoly mosolyt szül, keressük jókedvű emberek társaságát, és azt látjuk majd, hogy a mi társaságunkban is örömüket lelik mások! Rendszeresen csináljunk olyan dolgokat, amit szeretünk, kényeztessük magunkat!
Még egy fontos dolog: ne környezetünktől várjuk az örömet adó dolgok kezdeményezését, vagy a pozitív visszajelzéseket, dicsérjük meg önmagunkat, amilyen gyakran csak lehet, bármilyen apró dolog is adjon erre okot! És szeressük magunkat!
Olvass tovább:
Önbizalomnövelés: Hogyan éljünk együtt egy szuperérzékeny társsal?
Önbizalomnövelés: Szuperérzékenység a munkahelyen
Önbizalomnövelés és önértékelés: Virginia Satir nyomán
Önbizalomnövelés és önértékelés: Virginia Satir nyomán
Mik az erosségei? Jó válasz az interjún
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Munkahelyváltás. Honnan tudjam, hogy eljött az ideje?
Állásintrerjú kérdések, amikre biztosan készülj fel
Állásinterjú. Milyen hibát ne kövess el?
Sok örömöt kívánok!
Tomori Nóra, életvezetési tanácsadó, karrier tanácsadó, karrier coach