Hedonista mókuskerék – viszlát!
A vásárolgatási szenvedély sokaknak okoz nehéz pillanatokat. Ki ne ismerné az érzést, amikor olyasmikre gondolunk, hogy „egy új autó, egy szép ház, na meg az a divatos edzőcipő a kirakatban meghozná végre a boldogságomat”. Aztán később szomorúan tapasztaljuk, hogy bármit beszerzünk, egy idő után elhalványul az öröm és visszajutunk ugyanahhoz a kedélyállapothoz ami alapjában a sajátunk. Sok tanulmány jutott arra, hogy az embernek van egy adott mértékű örömérzete, „boldogságszintje”, ami általában jellemzi, és kisebb kitérők után mindig ide térünk vissza. A jó hír, hogy ez tudatosan és gyakorlással változtatható.
Ha nem tudunk ellenállni a bizsergésnek ami a még további és további vásárolgatásra ösztönöz és akkor érzünk rövid megnyugvást amikor tele a kezünk a nagy bolti bevásárló zsákokkal akkor biztosak lehetünk két dologban.
- Az egyik, hogy baj van a magabiztosságunkkal.
- A másik, hogy érzelmileg nem vagyunk elégedettek. Érzelmi kielégületlenség, örömhiány, akár szeretethiány van bennünk.
Ha felismerjük magunkon, hogy legfőképpen a vásárlás gondolata képes alaposan feltüzelni, akkor érdemes tudatosan beszélgetést kezdeni magunkkal.
Gyakorlat:
- Kérdezzem meg magamtól, mi hiányzik nekem valójában. Hogyan tudnék több örömhöz jutni? Valóban a vásárlás az egyetlen örömforrás az életemben?
- Nézzek rá a tavalyi sporttrikómra, sportcipőmre vagy szandálomra és dicsérjem meg valamilyen új aspektusból. Keressek rajta valamilyen elemet, formát, megoldást, amire korábban nem figyeltem. És viseljem ennek tudatával.
- Térjek vissza arra a gondolatra, hogy mi más tud még örömöt okozni a vásárolgatáson kívül? Esetleg egy sportolással vagy természetjárásal töltött óra? Vagy egy jó beszélgetés a barátokkal? Vagy egy könyv amiben elmélyedhetek? Azonnal induljunk, irány az edzőterem vagy az erdő, a jó társaság, vagy a könyvespolc….!
- Keressük a pillanat örömét például egy szép rózsa megcsodálásával, illatának megérzésével. Vegyük észre a természet szépségeit.
- Keressünk lehetőséget arra, hogy valakivel kedvesek lehessünk, vagy valakinek segíthessünk. Jó érzést okoz.
- Keressek további kapcsolódási pontot szeretteimmel és töltsek velük örömteli időt.
Hallgassuk meg Donald D. Siegel, pszichológia professzort (Harvard Egyetem) arról, hogy mi teheti boldoggá az embert hosszabb távon. És olvashatunk bővebben a témáról itt:https://www.youtube.com/watch?v=ilry-1-ucnA és itt:https://www.health.harvard.edu/special-health-reports/positive-psychology-harnessing-the-power-of-happiness-personal-strength-and-mindfulness
Szeretettel,
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, karrier coach, életvezetési tanácsadó