Kiégés fiatalon – tehetsz ellene!
Kiégés fiatalon is előfordulhat. A jelek sokszor kívülről is felismerhetők az emberen. Táskás szemek, mélyülő szem körüli ráncok, súlyváltozás, aggodalmas tekintet, fáradt kisugárzás mutatja.
Stresszhatásra a szervezet stresszhormonok felszabadításával válaszol. Ezek folyamatos jelenléte nem marad következmények nélkül az egészségünkre nézve.
A kiégés fiatalon is utolérhet. A stressz jelei, amit vegyél észre!
Hangulatingadozás
Az ember érzései váltakoznak a boldogság és az ingerlékenység vagy szomorúság között. Az emberek néha a bipoláris zavarhoz kötik, amelynek hasonló tünetei vannak. Az érzelmek teljes skáláját átélheted a rendkívül boldogtól a rendkívül szomorúig. A hangulatingadozások hosszabb időszaka aggodalomra adhat okot.
Tedd ezt:
A hangulatingadozások leküzdésére tornázz rendszeresen, táplálkozz egészségesen, aludj eleget, és gyakorolj relaxációt. Ezek a dolgok köztudottan enyhítik a hangulatingadozást és javítják a közérzetet.
Magány és levertség
Azok az emberek, akik intenzív stressz-szintet élnek át, magányosabbnak érzik magukat a nyugodt életet élőknél. A magány növeli a szervezetben keringő stresszhormonok szintjét. Egy munkaképes korú lakosság körében végzett felmérés szerint a depresszió is gyakoribb a stresszes munkát végzők körében.
Amikor stresszesek leszünk, általános boldogtalanságot érzünk az élettel szemben. Kevésbé lelkesedünk azokért a dolgokért, amelyeket korábban élveztünk. Például egy olyan személy, aki normális esetben szívesen utazik vagy jár társaságba, inkább otthon marad, mert annyira levertnek érzi magát.
A stressz rövid idő alatt képes az ember hangulatát a magasról a mélyre taszítani. Ez azért van, mert a tartós stressz-szint gátolja az olyan boldogsághormonok termelését, mint az endorfin és a szerotonin.
Tedd ezt:
A stresszből eredő magányosság leküzdésének egyik módja, ha minél többször baráti társaságban töltöd az idődet. Pozitívabb életszemléletet alakíthatsz ki, ha emberek közé mész (támogató, jóakaró emberek közé).
Nyugtalanság
A nyugtalanság egyik nyilvánvaló tünete a hirtelen dühkitörés. Más fizikai jelek közé tartozik az ökölbe szorított kéz, a túl sok beszéd, a merev tekintet, a kezek tördelése vagy a lábak járkálása. Ha nyugtalan vagy, túlságosan a negatívumokra koncentrálsz, és mint egy mágnes, vonzod a negatív energiákat.
Tedd ezt:
Relaxálj sokat. Törekedj arra, hogy csendes, nyugodt helyen tölthess minél több időt.
A fizikai tevékenységek, például a testmozgás, vagy az olyan relaxációs technikák, mint a meditáció és a mély légzés, jóga, vagy a pilates is segít. De lehet, hogy elég egy egyszerű masszázs vagy egy kirándulás egy gyógyfürdőbe vagy a hegyekbe.
Kényszeresség
Stresszhelyzetben az emberek hajlamosak kényszeres dolgokat tenni. Például túlzásba viszed a túlevést. De vannak, akik elmerülnek az olyan szenvedélyekben, mint az alkohol, vagy a cigaretta. Ezek az elterelési taktikák az azonnali kielégülés ígérete miatt vonzóak. Átmeneti enyhülést hoznak.
A kényszeresség veszélyei pontosan az ideiglenességében rejlenek. Csak addig jó, amíg tart. Amikor elfogyasztottad az összes ételt, amikor az alkohol hatása kifogyott a véredből, és a cigaretta füstje elült, visszacsöppensz a valóságba, és rájössz, hogy semmi sem változott.
Tedd ezt:
Mielőtt a dolgok kicsúsznának a kezedből, most azonnal lassíts. Vedd a dolgokat mértékkel. Nem baj, ha megengeded magadnak a kedvenc ételeidet, ha felbontasz egy üveg bort vagy elszívsz egy cigit, de ne vidd túlzásba. Fontos az önuralom.
Szeretettel,
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, karrier coach, életvezetési tanácsadó
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Milyen munkában lehetnék boldog?
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 1
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 2
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Online interjú. Tegyél jó benyomást!