Életünk könyve
Életünk könyve születésünk óta íródik. Mi írjuk tapasztalataink hatására.
Életünk könyve
Amikor megszülettünk erre a világra, üres volt életünk “könyve”. Ahogy cseperedtünk, egyre több dolog íródott bele annak alapján, hogy mit láttunk, tettünk, érzékeltünk. Életünk történetére mély hatással voltak szüleink, tanáraink, társaink, a média, a kultúra. Mélyen bevésődtek tapasztalataink. Eközben egyre kerekebbre formálódott az önmagunkról és a világról kialakult képünk. Folyamatosan íródtak könyvünkbe előfeltételezéseink, meggyőződéseink, hiedelmeink. És ahogy telt az idő, egyre behatároltabbakká váltak gondolkodási sémáink.
Szembesülés a „könyvünknek” ellentmondó tapasztalatokkal
Akkor szoktunk elbizonytalanodni, amikor kialakított életstratégiánk nem hozza a várt eredményeket. Hogy fordulhat elő, hogy – bár meggyőződéseink szerint a legjobban cselekedtünk, mégis megesik, hogy kudarcok közé keveredünk? Ha többször is így járunk, azon kezdünk gondolkozni, megéri-e egyáltalán próbálkozni.
Legyen szó a siker, jólét, karrier, anyagi biztonság, egészség, barátság vagy párkapcsolat kérdéséről, megkérdőjeleződhetnek az életről, az ok-okozati kapcsolatokról kialakított nézeteink. Tudjuk, mit akarunk elérni. Megszerezzük mindehhez a szükséges tudást is. Reményekkel telten útnak indulunk. Mindent megteszünk céljaink beteljesítéséért. És? Előfordulhat, hogy mégsem sikerül. Hol a hiba?
Amikor a dolgok nem a várakozásaink szerint alakulnak, dühösek leszünk. Általában másokra. Szeretnénk másokat megváltoztatni, olyanná formálni őket, amilyennek a mi “könyvünk” szerint lenniük kéne. Hiszen tudjuk, hogy csakis nekünk lehet igazunk. Mert ez áll élettapasztalataink, előfeltételezéseink, a dolgokról alkotott véleményünk könyvében. Nekünk van igazunk, a másik pedig téved. Pontosan kialakult véleményünk van bűnösség-ártatlanság, igazságosság-igazságtalanság, helyes út-helytelen út k
Az előfeltételezések csapdája
Így viszont nagyon nehéz kinyitnunk magunkat, hogy hidat építhessünk másik nézetek felé. Nehéz belátnunk, de előítéleteink sokszor megakadályoznak bennünket abban, hogy megkérdőjelezzünk, megértsünk, vagy megtanuljunk dolgokat.
Akkor mit gondoljunk? Minden, amit emberi kapcsolatokról, munkáról, üzletről, sikerről tanultunk, hibás vélekedés lett volna? Nem. Viszont biztosak lehetünk abban, hogy mások “könyve” alaposan különbözik a miénktől, hiszen azokba a „könyvekbe” másféle tapasztalások kerültek bele.
Élet könyve gyakorlat:
- Próbáljuk meg átkeretezni az életről alkotott képünket! Lépjünk hátra pár lépést, hogy a nagy képre tudjunk tekinteni. Nézzük meg konfliktusainkat. Mivel járultunk hozzá ezek élezéséhez? Hogyan építhetünk inkább hidat? Legyünk kezdeményezők a hídépítésésben!
- Saját meggyőződéseink mellé is tegyük oda a kérdőjeleket, anélkül, hogy alapértékeinket megkérdőjeleznénk. Ez hatalmas bátorságot igényel. Viszont örömöt adó módon térülhet meg!
Talán nem is létezik olyan realitás, hogy “hiba”, vagy “helytelen”. Talán csak különböző utak vannak, és a másik is lehet jó.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Milyen munkában lehetnék boldog?
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 1
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 2
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Sok bátorságot kívánok!
Tomori Nóra, életvezetési tanácsadó, karrier tanácsadó, coach
Olvass tovább: