Konfliktuskezelés
Konfliktuskezelés: tippek mélyérzésűeknek
Kedves, megértő, empatikus, követi az érzéseit … körülbelül így jellemezheti magát sok-sok érzelemvezérelt lelkű ember. Általában sokan szeretik őket és sok kölcsönösen támogató, hosszú távon jó kapcsolattal büszkélkedhetnek.
Sajnos mindez azért van így, mert ők bizony hajlamosak a másik fél igényeit helyezni előtérbe, tapintatosan, alkalmazkodóan, udvariasan bánni a többiekkel, miközben saját igényeiket a láthatatlanságban hagyják. Ez pedig kifáradáshoz, elkeseredéshez, kiégéshez vezet. Vajon lehet tenni valamit ez ellen?
Konfliktuskezelés: kommunikáljunk tudatosan!
-
Telefonáljunk és írjunk!
- Fejlesszünk ki olyan kommunikációs rutint, ami mentén könnyebb az igényeinket kommunikálni. Egy példa erre a személyes kontra telefonon történő kommunikáció kérdésköre. Sokszor hozzák fel, hogy X vagy Y miért telefonon mondta ezt, vagy kérte azt, miért nem személyesen, hiszen úgy – állítólag – „egyenesebb lett volna”. Tipikusan akkor hangzik el ez a vád, amikor valaki a másik emberre akarja hárítani a saját felelősségét az élet folyásában és a „telefonon mondta” jó kapaszkodónak tűnik. Pedig telefonon igenis szabad kommunikálni. És igen, van, akinek könnyebb telefonon elmondani egy-egy kérést vagy hangot adni egy-egy érzésének és visszajelzést adni valamiben ami szerinte nem jó irányba megy. És ha ez így van, akkor nyugodtan válassza a telefont. Sokkal inkább, mintsem, hogy lemondjon a saját igénye kifejezéséről. Ugyanez a helyzet az emailben vagy messenger-en történő kérésekkel, visszajelzésekkel. Szóval bátran telefonáljunk, vagy üzenjünk írásban, ha úgy bátrabban tudunk kérni, vagy jobban ki tudjuk mondani azt, ami a szívünket nyomja.
-
Gondolkodjunk előre, fektessünk le előre minél több szabályt!
- Az érzelem vezérelt emberek többnyire konfliktuskerülők. Békeszeretők. Ezért hajlamosak azt mondani, minden rendben akkor is, ha nem úgy érzik. Ha viszont valaki hosszabb távon azzal küzd, hogy az igényei nem teljesülnek, akkor egyre intenzívebb neheztelést él át a körülötte lévőkkel szemben. Elkerülendő a maguktól nem megoldódó konfliktusok felhalmozódását hasznos lehet, ha az előre belátható kereteket megpróbáljuk jó előre tisztázni, amikor még nem konfliktusról kell beszélni. Jó stratégia az önérvényesítésre, ha munkában például előre igyekszünk határidőket, részfeladatokat rögzíteni, magánéletben pedig ilyenek lehetnek a költségvetési keretek, az otthoni munkák felosztásával, gyerekek nevelésével kapcsolatos „szabályok”, a családi idő eltöltésére, a rokonokkal, szülőkkel való kapcsolattartásra vonatkozó egyezségek, keretrendszerek, amik útján sok konfliktus kikerülhető.
-
Egyenként állítsuk magunk mellé az embereket
- Különösen nehéz az igazunkért kiállni, ha nemcsak egy, de egyszerre több ember is szembehelyezkedik velünk egy társaságban, munkacsapatban vagy a családban. Ezért célszerű keresni egy olyan potenciális partnert, akit magunk mellé állíthatunk. Ezzel az egy emberrel igyekezzünk külön egyetértésre jutni. Ha ez sikerül, akkor már lesz egy szövetségesünk, a szövetség tudata pedig nagyon meg tud erősíteni. Következő lépésként már könnyebb a nagyobb csoport felé érvényesíteni szempontjainkat.
-
Nem kell mindig barátságosnak lenni!
- Tény, hogy a barátságosság és a mosoly a jó kapcsolatok alapja, és hát a barátságos embereket pont ezért szeretik. Csak éppen, ha akkor is jó képet vágunk amikor beosztottjaink nem teljesítenek időre és a gyerekeink tojnak a kéréseinkre, azzal komolytalanná tesszük magunkat, soha senki nem fog bennünket komolyan venni. Bármilyen nehéz is, vissza kell venni a kedvességből néha (sőt gyakran).
-
Keresd a biztonságot adó helyzeteket!
- Igenis vannak helyzetek, helyek, térfelek, ruhák, amikben magabiztosabbak vagyunk, és van ami bizonytalanságunkat fokozza. Tudatosan keressük meg és hordjuk azokat a ruhákat amikben jól érezzük magunkat, csináljunk olyan dolgokat amik magabiztosságunkat növelik, tárgyalásokhoz válaszunk olyan helyszínt, az asztalnál olyan széket, ahol erősebbnek érezzük magunkat.
-
Tudatosítsuk az értékességünket!
Álljunk meg és tudatosítsuk magunkban, hogy mi is érünk annyit mint az a másik, akinek az igényeit mindig a sajátjaink elé toljuk. Ne várjunk arra, hogy mások kitalálják mire van szükségünk! Szeressük magunkat és engedjük érvényesülni a saját igényeinket.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 1
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 2
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Hogyan éljünk együtt egy szuperérzékeny társsal?
Szuperérzékenység a munkahelyen
Milyen munkában lehetnék boldog?
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Online interjú. Tegyél jó benyomást!
Szeretettel,
Tomori Nóra, karrier és életvezetési tanácsadó, coach
tag-ek: konfliktusvállalás, jó kommunikáció, konfrontálódás