Sport és karrier
Sport és karrier szorosan összefüggnek. A sportolás rengeteg energiát és időt igényel. Azt gondolnánk, hogy a sportoló gyerekek és felnőttek időhiány miatt rosszabbul teljesítenek az iskolában és a munkában. Pedig ez fordítva van. A sportolás erősen fejleszti az intellektuális, az érzelmi, a csapatbeli képességeket. Így a munkánkban is sikeresebbé tesz bennünket. Nézzük részletesebben.
Intellektuális képességek
A sportolás memorizálást igényel. Pályákat, hosszú mozdulatsorozatokat kell bombabiztosan megtanulni. Karokat, lábakat összehangoltan kell használni, ami által az agy jobb és bal féltekéi között erősödnek az összekötő idegpályák. A sportolók rendre felülmúlják a többieket a koncentrálást, fókuszálást, a nem az adott feladathoz tartozó gondolatok kizárását és a két agyfélteke összehangoltságát igénylő feladatokban.
Irányítás elfogadása
A 21. század egyik kihívása, hogy a mostanra felnőtté váló nemzedék nagyon nehezen fogadja el a hatalmi szót. Ez sok tekintetben előnyös az egyén számára, de a vállalati szervezetek életében gyakran vannak olyan helyzetek amikor gyors döntésre és a döntések gyors végrehajtására van szükség. Ez csak akkor lehetséges, ha a munkatársak képesek „beállni a sorba”. Ebben rengeteget segít a sportolói tapasztalat, ahol alap, hogy az edző vagy a csapatkapitány utasításait vita nélkül tiszteletben kell tartani akkor is, ha nincs egyetértés. Aki a sport világában meg tudta tanulni ezt a mentalitást, rendszerint gyorsabban halad a ranglétrán mint a vitatkozó társai.
Érzelmi intelligencia
A sportolás hatására hatékonyabban képesek vagyunk felismerni és kordában tartani késztetéseinket, vágyainkat, érzéseinket. Stabilabbá, kiszámíthatóbbá és irányíthatóbbá tehetjük érzelmi életünket. Saját feszültségeink és késztetéseink kézben tartása hozzásegít ahhoz, hogy másokéit is kiismerhessük és irányíthassuk. Ez nem más, mint a magas érzelmi intelligencia.
Bátorság és szerepelni tudás
Aki részt vett sportversenyen az tudja, milyen érzés kiállni középre sok-sok drukker és ellendrukker szempár elé és teljesíteni ott és akkor a figyelem középpontjában. Nagy bátorságra és a szereplés okozta stressz eltűrésére tanít.
Elszántság
A sportolás során kifejlesztett célkitűzés-állítás, kitartás, akarat az iskolában és az irodában is kamatozik.
Csapatmunka
A csapatsportokhoz szükséges összehangoltság megtanulása életre szólóan nagyon jó csapatjátékossá teszi a sportolókat. Ez nem csak a munkahelyre, hanem a családi kapcsolatokra is igaz, és a helyi közösségekben való jó eligazodást is segíti.
Önbizalom
A fittség és szépség kiteljesítése és megőrzése az önbizalom egyik letéteményese, ez nem kétséges. Ha sportteljesítményre vonatkozóan kitűzött céljainkat sikerül elérni, annak motiváló hatása pedig önbecsülésünket erősíti.
Stressz és hangulat
Talán az egyik legfontosabb dolog, hogy az aktív sportterhelés kiváló stresszcsökkentő módszer és segít a hangulat javításában.
Energia
Elsőre paradoxnak tűnik, de még ha sok energiát igényel is a sportolás, még több energiát ad vissza nekünk azáltal, hogy egyre erősebbek, izmosabbak, mozgékonyabbak, energiával feltöltöttebbekké válunk és több, hatékonyabb munkára leszünk képesek.
Egészség
Az emberek nagy része egész nap számítógépek monitorja előtt ül, kevés napfényt lát, keveset mozog. Ez az életmód táptalajul szolgál a legsúlyosabb betegségeknek. Nem kérdés, hogy tovább maradhatunk aktívak, egészségesek és boldogok, ha még ma elkezdünk edzeni.
További cikkek a témában itt: Hobbi a jobb munkahelyi teljesítményért és itt: Fejlődjünk szokásaink megváltoztatásával és itt:Érzelmi intelligencia fejlesztés könnyedén
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Milyen munkában lehetnék boldog?
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 1
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 2
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Tomori Nóra, karrier coach, karrier tanácsadó, életvezetési tanácsadó