A nárcisztikus embertől hogyan védjem meg magam? Tippek
Narcisztikus emberekbe belebotlunk mindenhol. Főnökként, társként, barátként.
Mire rájövünk, hogy mibe keveredtünk, már jócskán elvesztettük az önbizalmunkat és a lelki egyensúlyunkat. Az internet és a könyvesboltok tele vannak a narcizmus elemzésével és a legtöbbször elhangzó gyógyító javaslat az azonnali menekülésre szólítja fel az embert. De mi van, ha nem lehetséges elmenekülni a manipulatív és kizsákmányoló kapcsolatból?
Akkor is van remény arra, hogy egyensúlyban tarthassuk magunkat!
-
Bocsáss meg magadnak!
Sokan – amikor rájönnek, hogy egy kizsákmányoló narcisztikus ember hatalmába kerültek, szégyenként élik meg, hogy így „beválasztottak”. Először is ezt az érzést kell elhessegetni.
Gyakorlat:
Mondd el magadnak hangosan minden nap:
„Azért történt ez velem, mert annyira kedves, másokra koncentráló, mások igényeire figyelő, önmagát háttérbe állító vagyok.” „Értékes ember vagyok és büszke lehetek magamra.” De ez nem jelenti azt, hogy örökké engedjem magam kihasználni.”
-
Ne gondold, hogy még több kedvességgel és még több példamutató önfeláldozással meg tudod változtatni őt.
Az a tapasztalatom, hogy a legtöbben közülük nagyon is tisztában vannak azzal, hogy ők narcisztikusok. Tudják, mit tesznek, milyen hatást gyakorolnak másokra és nem áll érdekükben megváltozni. Valahányszor egy ügyfelemet megkérdezem, tisztában van-e azzal, hogy némi narciszikusság is felbukkan a személyiségében, azt a választ kapom, hogy hát igen, tudja, hát igen ez van. És ha megkérdezem, hát akkor miért nem viselkedik másképp, olyasmi választ szoktam kapni, hogy „hát nem tudok, ha másképp próbálok viselkedni, teljesen talajt vesztek.”
Sajnos az is tapasztalat, hogy ők pontosan azért nem tudnak/akarnak megváltozni, mert a környezet leértékelése adja meg számukra a különlegesség-érzést, hatalomérzést, értékesség-érzést. Tehát borzasztó fontos az adott arculat fenntartása.
A környezetben lévő másik ember leértékelése az út ahhoz, hogy ő a másiknál különlegesebbnek, jobbnak érezhesse magát. Ezért lehetetlen a változás. Az egészséges emberek főleg akkor fejlődnek és változnak, amikor nehézségekkel küzdenek és a fájdalmas tapasztalatok kibillentik őket a megszokott egyensúlyból. Az ilyen kibillenés befelé fókuszálásra és változni akarásra ösztökél. A narcisztikusok viszont pont, hogy rettegnek a befelé tekintéstől, sosem gyakorolnak önkritikát. A másikat hibáztatják, kritizálják, leminősítik, mert a másikhoz képest kell magukat jobbnak érezniük, ez számukra szükséglet. Ezért ne várjunk tőlük önkritikát. Azt is érzékelik, hogy sokan nem szimpatizálnak a tulajdonságaikkal. Azzal nyugtatják meg magukat, hogy mások nyilván irigykednek rájuk.
Segíthet viszont az, ha sikerül a narcisztikus ember figyelmét olyan irányba terelni, ahol a csodálat iránti igény jól kielégíthető, és megszerezheti a számára szükséges értékességtudatot.
-
Fordítsuk a narcisztikus ember figyelmét a rászorulók megsegítése felé.
A rászorulók felé adományozás, a szegények, elesettek látványos megsegítése, felkarolása – főleg amennyiben látványosan tehető – megbecsültség-érzetet, nagyra becsültség-érzetet, csodáltság-érzetet kelt. A mai világban ez bárki számára látványossá tehető például a facebook, az instagram, a twitter segítségével. De egy szélesebb baráti kör vagy egy vállalat szervezetének közönsége is megadhatja az elismerést.
-
Érjük el, hogy NE mi legyünk a narcisztikus célpont.
Mivel szüksége van olyan célpontra, olyan emberre, akin keresztük kiélheti a „különb vagyok nálad” érzést, mindig találnia kell valakit erre a szerepre, és mindig olyat, akinek ő fontos. El kéne tehát érni, hogy valaki mást válasszon. Ezt leginkább úgy sikerülhet, ha érzelmileg tudunk vonódni a játszmából. Ezért ne állj le vele vitázni! Rövid válaszokkal térj ki előle. Ne mutass érzelmeket. Hagyd magára. Valószínű másik célpontot fog keresni.
-
Tanuld meg magadat szeretni, magadat dédelgetni
Engedd meg magadnak, hogy a saját igényeidre sokkal nagyobb figyelmet fordíts. Engedd meg magadnak, hogy szépülj, ha úgy érzed, jól esne. Engedd meg magadnak, hogy eleget aludj. Engedd meg magadnak, hogy tornázz, erősödj, ha szeretnéd. Engedd meg magadnak, hogy pihenj, ha arra van szükséged. Önmagam szeretetéről több: itt: Hogyan szeressem magamat?
Az, hogy szeressem magamat, nem csak azt jelenti, hogy elismerően gondoljak arra aki vagyok, hanem azt is, hogy az igényeim kielégítését megengedjem magamnak és aktívan tegyek is érte.
Nárcisztikusságról több itt: Hogyan néz a nárcisztikus a tükörbe? és itt: Kulcsmondatok a nárcisztikus ember kezelésére és itt: Passzív-agresszív nárcisztikus és itt: Nárcisztikus szülő által nevelt felnőtt gyerek karrierje
Szeretettel,
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, coach, életvezetési tanácsadó