Álláskeresés. A legjobb módszerek
Az álláskeresés során több módszert is érdemes egyidejűleg bevetni.
Ha álláskeresés előtt állsz, tedd ezeket:
-
Tűnj ki a szürke tömegből!
Régen arról szólt az álláskeresés, hogy írtunk egy önéletrajzot, elküldtük a kiszemelt álláshirdetésekre és vártuk az interjút. Manapság sokkal zsúfoltabb a munkaerőpiac. Olyan sokan pályáznak ezzel a módszerrel és küldenek önéletrajzokat egy-egy gombnyomással, hogy sokszor a legjobb jelöltek is észrevétlenek maradnak.
Az álláskeresés több feladattal jár a mai világban, mint egy életrajz megírása. Ki kell tűnni a sokaságból.
-
Olyan állást pályázz meg, ahol lehetnek esélyeid!
Mondják, hogy nagyon sok állás megpályázása vezet eredményre és ez igaz is. De ha túl sok olyan helyre jelentkezünk, ahol nem a mi tapasztalatunkkal keresnek jelölteket, kedvünket szegheti a sok elutasítás.
-
Állásra szabott életrajzot és kísérő levelet készíts!
Érdemes időt szakítani olyan életrajz és kísérő levél elkészítésére, ami összekapcsolja a tapasztalataidat és a meghirdetett pozíciót. Ezáltal a cég vezetői gyorsan megérthetik, miért vagy odavaló. És így álláskeresőként jobb esélyeid lesznek arra, hogy telefonos vagy személyes állásinterjúra hívjanak. Ha kreativitást igénylő munkát keresel, készíts kreatív önéletrajzot.
-
A kapcsolati tőkédet igyekezz felhasználni!
Magyarországon még mindig meglehetősen „uram-bátyám” alapon működnek a dolgok. Az állások fele ismerősök ajánlotta emberekkel van betöltve, sőt, ez az arány a KKV szektorban 80-90%. A multinacionális cégek esetében alapvetően ritka, viszont a munkaerő-felvétel költségének csökkentésére és a munkaerőhiánnyal küzdő szektorokban a multiknál is egyre gyakoribb a „munkaerő ajánlás” rendszere. Ez azt jelenti, hogy ha egy munkatárs ajánl egy új jelöltet a cég valamelyik meghirdetett pozíciójára, sikeres felvétel esetén valamilyen jutalomban részesül. Ezért érdemes eltitkolás helyett mindenkinek elmondani, ha állást keresünk.
-
Használd az internet lehetőségeit!
Használd a linkedint, a facebookot, instagramot, pinterestet, twittert, you tube-ot, készíts saját honlapot.
-
Esetleg regisztrálj olyan oldalakra, ahol a cégek jelölteket keresnek.
Ha tudod, milyen oldalakon keresgélnek jelölteket a cégek, és ha pontosan tudod, milyen állásra pályázol, regisztrálj fel álláskeresési portálokra. Sajnos nagyon sokan vannak regisztrálva ezekre, de nem teljesen esélytelen, hogy ránk találjanak.
-
Az állásinterjúra nagyon készülj fel!
Az álláaskeresés és állásinterjú témában olvass tovább itt:
Szakmai erősségek – álláskeresés
Álláskeresés: érzelmi intelligencia mérése az állásinterjún
Álláskereséss: sikeres interjú, de hogyan?
Álláskeresés: állásinterjú tippek introvertáltaknak
Álláskeresés: legyünk óvatosak az interjún
Állásinterjún elkövetett hibákról
-
Interjú után jelentkezz a cégnél!
Köszönd meg, hogy behívtak interjúra. Ha nem sikerült, igyekezz megtudni, miért.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Szeretettel,
Tomori Nóra, karrier coach, karrier tanácsadó, életvezetési tanácsadó