Karrier tanácsadás. Miért vedd igénybe?
Karrier tanácsadás igénybevételével nagymértékben lerövidíthető az az idő, ami ahhoz szükséges, hogy állást találjunk. Magyarországon a munkahelyüket elvesztett emberek általában 3-15 hónap alatt találnak másik állást. Tanácsadás igénybevételével sok gyakorlati segítséget kapunk, ami az álláspiacon sikerre visz bennünket.
Karrier tanácsadás során az alábbiakban kaphatunk segítséget:
- Gyakorlati tanácsok szakmai önéletrajz és a kísérő levél tartalma és formája kapcsán.
- Felkészülni az interjúra.
- Tartalmas beszélgetés annak felderítésére, hogy milyen munkahelyet érdemes megpályázni.
- Felderíteni, milyen foglalkozás való igazán neked.
- Erősségeid felismerése.
- Önbizalomépítés: hogyan építs önbizalmat és magabiztosságot?
- Személyes márka kialakítása, erősítése.
- Rövid én-kifejező és én-értékesítő beszéd megírása.
- Munkahely-kereső stratégiák, álláskeresés legjobb módszerei.
- Kommunikációs problémák megoldása a munkahelyen.
- Személyes kapcsolatok fejlesztése a munkahelyen.
- Kijönni az esetleges munkahelyi nehézségekből, vagy az állás elvesztése okozta válságból.
A karrier tanácsadás személyre szabott folyamat. Az ügyfél igényei és a tanácsadó személyes felkészültsége szerint is különböző dolgokra helyeződik a hangsúly. Egyes tanácsadók inkább az önismeret és a kommunikáció terén, mások a formai életrajzi elemekben és a pályázatírásban tudnak többet segíteni.
Karrier tanácsadás során biztosan számíthatunk az alábbi kérdésekre:
- Miért választottad az eredeti foglalkozásodat és mi történt azóta? A válaszból a coach megértheti a motivációidat és a személyes hátteredet.
- Mit szeretsz és mit nem szeretsz a foglalkozásodban, a munkádban? A válaszból érthetővé válik, mik az erősségeid, milyen életrajzi elemeket érdemes kiemelned a páyázatodban, milyen fajta vállalathoz érdemes jelentkezned.
- Hogyan szabod állásra az elküldendő életrajzaidat? A tanácsadó segít az adott pozícióhoz szabni a CV-t.
Mit érdemes kérdezni a karrier tanácsadás során?
- Mit tehetek azért, hogy a legtöbbet hozassuk ki a konzultációból?
A coach el fogja magyarázni, milyen módszerrel dolgozik, mit hozz magaddal, milyen dokumentumokkal készülj, milyen szempontok szerint gondold át az eddigi szakmai tapasztalataidat.
- Szerintem ez és ez az én erősségem. Vajon a CV-m tükrözi ezeket? Mit tehetek, hogy meggyőzővé alakítsam az életrajzomat?
Gondold át, mi a legfontosabb 4-5 olyan készséged, ami megkülönböztet a szürke tömegtől. Beszéld meg a tanácsadóval, hogyan érdemes láttatni ezeket a jelentkezésben.
- Mit tegyek, hogy jobban észrevetessem magam?
Egy jó coach észre fogja venni, milyen hiányosságaid vannak a személyes marketing terén.
Karrier tanácsadás előtt felkészülés:
- Beszélj minél több ismerősöddel és érdeklődj, mennyire jött be nekik a munkájuk, hogy jutottak oda, ahol tartanak. Es segíthet megérteni, hogy még mire van szükséged az előre jutáshoz.
- Tedd világossá, mik az ambcióid, vállald fel a céljaidat. Így könnyebben találsz támogató ismerősöket. Az emberekben tiszteleted ébreszt, ha valakinek világos jövőképe van.
- Dolgozz azon, hogy jól érezd magad a bőrödben. Érzelmileg és fizikailag is. Az ahogyan érezzük magunkat, nagyon befolyásolja azt, ahogyan mások látnak bennünket.
- Tűzz ki világos célt, mit szeretnél elérni a tanácsadás során. Ezt az első alkalommal beszéld meg a tanácsadóval.
Miért vegyél igénybe karrier tanácsadást?
Turbulens a munkaerőpiac, nagyon sok a változás. Álláspályázóként nehéz kiemelkedni a sokaságból. Nehéz felhívni magunkra az állásadók figyelmét, miért pont minket válasszanak a rengeteg jelentkező közül.
-
A tanácsadó segít felgyorsítani a munkakeresést.
Segít lecsökkenteni azt az időt, ami ahhoz szükséges, hogy új munkahelyet találj. Ellát tanácsokkal, hogy hogyan használd ki a kapcsolati tőkédet, hogyan tedd figyelem felkeltővé az önéletrajzodat, hogy készülj fel egy interjúra, hogyan tegyél szert nagyobb önbizalomra a folyamat során, empátiával, megértéssel övez, segít felfedezni és megmutatni az erősségeidet a külvilág és főleg a jövőbeli munkaadód felé.
-
A tanácsadás során világossá válhat, mi a hozzád illő feladat.
A pályaválasztáskor fiatalok vagyunk, szinte gyerekek. Ilyenkor még hajlamosak vagyunk mások után menni a választásainkban és nem ismerjük fel, mivel szeretnének egész életükben foglalkozni. A legtöbb fiatalnak még nincs is meg az önismerete, ami elengedhetetlen lenne ahhoz, hogy lássa, mi való neki. A karrier tanácsadó segít önismereted elmélyítésében, az erősségeid feltárásában, annak megértésében, hogy milyen feladatok, tevékenységek illeszkednek leginkább a személyiségedhez, a készségeidhez, miben teljesedhetnél ki igazán. Foglalkozást váltani a mai világban persze felnőttként is lehetséges.
-
Segítséget kapsz abban, hogy megtervezd a munkakeresés ”projektjét” és ne térj el a menetrendtől.
A tanácsadó segít megérteni, hogyan tudod értékesnek láttatni magad. Segít a megfelelő történetet kiemelni a tapasztalataidból és a célszerű üzenetet felállítani az életrajzodban. Segít kiválasztani, milyen eseményekre érdemes elmenni meglévő kapcsolatok felfrissítése és új kapcsolatok kialakítása végett. Segít kiválasztani, melyik állásokat célszerű megpályáznod, mennyi állást pályázz meg adott idő alatt, mennyi időt tölts álláskereséssel naponta vagy hetente.
-
Milyen alapon válassz karrier tanácsadót?
Olyat keress, akit a munka, élet és tanulmányi tapasztalatai hitelessé tesznek a szemedben, akiről el tudod hinni, hogy „látott már karón varjút”, akinek a szavában bízni mersz.
Fontos, hogy az illetőnek vállalati vezetői tapasztalata legyen, értse a vállalatok stratégiai céljaihoz szükséges kiválasztási célokat, a vállalatokon belül az egyes munkaterületek egymáshoz kapcsolódásának hálózatát, és hogy mindezeken keresztül mik a legfontosabb dolgok, amik alapján szakembereket választanak a cégek. Egy markáns tapasztalatú szakember fel fog tudni Téged készíteni arra, hogy milyen tulajdonságokat láttass magadból az interjún.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Milyen munkában lehetnék boldog?
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 1
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 2
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Milyen munkában lehetnék boldog?
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 1
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 2
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Online interjú. Tegyél jó benyomást!
Sikeres álláskeresést kívánok!
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, karrier coach, életvezetési tanácsadó