Munkahelyváltás – elfogadjam az első állást vagy kivárjam a tökéletest?
Munkahelyváltás során elmenjenek-e egy gyorsan szembejövő esetleg nem a legtökéletesebb új munkahelyre, ahonnan aztán továbblépnek talán, vagy kivárják inkább az igazán jó munkalehetőséget? Ez rengeteg ügyfelemet érintő dilemma. Az előbbi esetben sokan érzik úgy, nem lenne szép dolog az új m unkahelyről aztán gyorsan továbbállni, ha jön egy jobb lehetőség …
Munkahelyváltás kérdésében a saját érdekünket tartsuk szem előtt!
Azt gondolom, a munkáltató nézze a munkáltató érdekét, a munkavállaló pedig képviselje a maga érdekét. Nem etikátlan dolog munkahelyet változtatni sem hosszú, sem rövid idő után. Inkább az a kérdés, hogyan lehet “szépen” elrendezni a szálakat egyik és másik helyen is.
Tegyük fel, elvállaltunk egy többé kevésbé OK állást és – ahogy az sokszor lenni szokott – röviddel utána megtalál bennünket korábbi pályázataink folyományaként egy másik, jobb munkalehetőség. Néhány ötlet, hogyan tegyük a munkahelyváltást körültekintővé.
-
Tegyünk “környezet tanulmányt”.
Igyekezzünk értékelni mindkét munkalehetőséget – ne csak a fizetés alapján.
Az új munkahelyen nyilván tudják, hogy épp nemrég kezdtünk el dolgozni valahol, ezért okszerűnek tarthatják, ha azt kérjük, hadd kerüljünk kapcsolatba a leendő főnökkel, kollégákkal például egy helyszíni látogatás, körbesétálás, beszélgetés, akár egy közös ebéd mentén. Megérthetik kérésünket, hiszen szeretnénk körbejárni a lehetőségeket, kialakítani a jövőbeli jó munkakapcsolatokat, megérteni, milyen is lenne/lesz együtt dolgozni. Ha erre nem hajlandók, nyugodtan elengedhetjük a lehetőséget, mert már ezzel nagyjából megértettük, milyen lenne ott dolgozni.
-
Kérjünk kiigazítást, vagy más jobbító lehetőséget az ismételt munkahelyváltás elkerülésére
Ha megismertük a potenciális új munkahelyet és már tisztán az látszik számunkra, hogy mind emberileg, mind munka terén mind pénzben jobb lehetőségnek tűnik a meglévőnél, akkor is megtehetjük, hogy beszélünk a meglévő vezetőnkkel, milyen módon lehetne a jelenlegi fizetést vagy valamilyen más körülményt valamelyest jobbá igazítani, ami megtartó erőt jelenthet. Mondhatunk valami ilyesmit főnökünknek:
“Mielőtt idejöttem dolgozni, sok más céghez is pályáztam és az egyik helyről most kaptam egy 16%-kal magasabb jövedelemszintű ajánlatot. Én nagyon jól érzem magam ennél a cégnél és úgy érzem, igazán szívesen dolgozom itt a jövőben is. Mivel azt látom a munkaerőpiacon, hogy a másik cég által ajánlott jövedelem is bőven benne van a range-ben a hozzám hasonló szakemberek számára, megoldható lenne-e, hogy a jövedelmemet valamilyen mértékben hozzáigazítsuk a kínált másik álláshoz, hogy az itteni és az ottani lehetőséget azonos alapon hasonlíthassam össze?”
És ezután ne mondjunk semmi mást, ne magyarázkodjunk tovább, maradjunk csöndben…
Lehet, van némi esélyünk, hogy kitalálnak valamit, hogy megtartsanak bennünket. Lehet nem fizetésemelést, de kitalálnak akár egy egyszeri bónuszt, vagy rugalmas távmunkát, bármit, ami jól jöhet…
-
Maradjunk a radaron.
Ha úgy döntünk, hogy maradunk (akár megadták az emelést, akár nem), akkor nagyon fontos, hogy a másik cég minden érintettjének jelezzünk vissza külön-külön. Tegyük őket Linkedin ismerőssé és írjunk nekik köszönetet a beszélgetésért, a megismerésért. Maradjunk a cég radarján. Lehet valamikor még tudunk nekik valamiben egyszer segíteni valamiben, az is lehet, kellhetünk nekik még később.
Remélem, segítenek ezek a gondolatok.
Sikeres munkahelyváltást kívánok!
A témában még itt:
Munkahelyváltás – Honnan tudjam, hogy nem a megfelelő munkahelyen vagyok?
Tervezzünk karriert 4 lépésben
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Milyen munkában lehetnék boldog?
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 1
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 2
Munkahelyváltás. Honnan tudjam, hogy eljött az ideje?
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Online interjú. Tegyél jó benyomást!
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, karrier coach, életvezetési tanácsadó