Empátia – 2 gyakorlat a fejlesztéshez
Empátia – két gyakorlat a fejlesztéshez
Mire jó az empátia?
– Jobban bánhatunk a körülöttünk lévőkkel, valahogy úgy, ahogy ők szeretnék, hogy bánjanak velük.
– Könnyebben megérthetjük a körülöttünk lévők szükségleteit.
-Tisztábban láthatjuk, hogy milyen benyomást tessznek környezetünkre szavaink, gesztusaink, tetteink.
– Megértjük vásárlóink, megrendelőink, ügyfeleink igényeit.
– Kevesebb személyes konfliktusba szaladunk bele otthon és a munkahelyen.
– Könnyebben megjósolhatjuk mások reakcióit és cselekedeteit, fel tudunk készülni ezekre.
– Megértjük, ki hogyan motiválható.
– Javul a meggyőző képességünk.
– Mások nézőpontjának megértésével a magunk látásmódja is kiszélesedik.
– Kevésbé haragszunk másokra számunkra kedvezőtlen tulajdonságaik vagy reakcióik miatt, ha megértjük az érzéseiket, félelmeiket, céljaikat.
– Jobb vezetővé, jobb munkatárssá, jobb baráttá, jobb családtaggá válhatunk.
Hogyan gyakoroljuk?
– Figyeljük a körülöttünk lévők arckifejezését, tekintetét, gesztusait, mozdulatait, ne csak a magunk mondandójára fókuszáljunk.
– Várjuk meg amíg végig mondja a gondolatmenetét, ne alakítsuk ki véleményünket még mielőtt a másik befejezhetné a mondatát és főleg ne kezdjünk bele a magunkéba félbeszakítva őt. Tudjunk róla, hogy ha félbeszakítunk valakit, akkor biztosan nem figyeltünk rá eléggé.
– Mindig várjunk pár másodpercet a válasszal. És ha tehetjük kérdezzünk vissza, hogy még jobban értsük a másikat, hogy érzi magát, mi motiválja. Ez egyben időnyerést is jelent, hogy átgondoltan (pl. kevésbé bántóan vagy kevésbé dacosan) válaszolhassunk.
Gyakorlat 1:
- Tegyük félre a mobiltelefonunkat. Ahelyett, hogy örökké azt nyomkodnánk, vessünk egy pillantást a körülöttünk lévő emberekre. Képzeljük el, mit gondolhatnak, mit érezhetnek, milyen életük lehet. Ezt akár az autóban a piros lámpánál is gyakorolhatjuk. Gondoljuk el, hová siethetnek éppen a körülöttünk lévők, milyen élethelyzetben lehetnek, milyen örömök, félelmek vezérelhetik őket. Vajon boldogok? Frusztráltak? Idegesek? Békések? Környékbeliek? Máshonnan jöttek? Jó napjuk van? Egy pillanatra érezzünk együtt velük.
Gyakorlat 2:
- Gondoljunk bele egy problémás kapcsolatunkba. Nyilván vannak nehéz kollégáink vagy családtagjaink, akikkel állandó harcban érezzük magunkat. Vegyük észre azt az esetleges mintázatot, hogy ha az illető mond valamit, mi tendenciózusan az ellenkező álláspontra helyezkedünk, mert hiszen úgyis különbözően látjuk a dolgokat. (Ugye ismerős helyzet?)
- Most képzeljük el a helyzetet a másik ember szeméből. Valószínűleg nem is gonosz, nem is félkegyelmű az illető. Nem is valószínű, hogy minden esetben butaságot vagy elítélendőt mond. Vajon ő hogyan érzi magát amikor menetrendszerűen nem értenek egyet vele? Miért válik vajon hamar feszültté, idegessé, ellenségessé amikor velünk beszél? Hogyan élezem én az ő feszültségét és a hangulatot ahelyett, hogy megnyugtató légkört teremtenék? Gondoljuk át, vajon milyen jó szándék vezérelheti a másikat? Milyen előre vivő gondolatai lehetnek? Miben lehet igaza? Mivel lehetne egyet érteni, ha nem lenne bennünk alapból a dac vele szemben? Erre a gyakorlatra érdemes rendszeresen rászánni magunkat.
Ha nagyon nehéznek érezzük azt, hogy a vitapartner cipőjébe bújjunk, megpróbálhatjuk egy külső harmadik ember szeméből nézni és átgondolni az eseményeket.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Milyen munkában lehetnék boldog?
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 1
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 2
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Öt dolog amivel elszúrhatjuk munkahelyi sikerünket
Milyen munkában lehetnék boldog?
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Online interjú. Tegyél jó benyomást
További hasznos infó: