Gondolatok a karácsonyról
Gondolatok a karácsonyról: a karácsony a legkülönlegesebb időszak az évben.
A karácsonyi időszak adja magát arra, hogy szeretetkapcsolatainkat ápoljuk, figyelmünket családtagjainkra és a hozzánk közel állókra fordítsuk. És arra is lehetőséget ad, hogy egy kicsit önmagunkkal legyünk, befelé is figyeljünk.
Az ember egyik (ha nem a legfontosabb) szükséglete a szeretetigény
Kisgyerekként azért szeretnek bennünket mert létezünk. A puszta létünkért mindent felülmúló szeretetet kapunk. Aztán ahogy telnek az évek, egyre többet kell tennünk azért, hogy továbbra is szeressenek minket. A karácsony tökéletes alkalom a szeretet kimutatására, átélésére és elmélyítésére. Sokszor egy ölelés, egy meghitten eltöltött pár perc rengeteget jelent és sokat adhatunk vele emásoknak is.
A karácsony egyben kritikus időszak is
Mert akarva, akaratlanul felerősödnek az érzelmek. Felerősödik az öröm, az összetartozás-érzés, de egyidejűleg a feszültségeink, félelmeink is megsokszorozódnak. Vegyük észre, karácsonykor valahogy érzékenyebbekké válunk. Ha örülünk akkor nagyon örülünk, ha megbántódunk akkor nagyon elkeseredünk. Így van ez a többiekkel is, ezért vigyázzunk a hozzánk közel állókra, figyeljünk rájuk még jobban mint máskor.
A karácsonyfa alatt felnőttként is szeretjük átélni azt a határtalan örömöt, családi szeretetet, melegséget, összetartást, amit kisgyerekként jelentett ez az ünnep. Persze a hangulatunkba sokszor belopják magukat felnőttes aggodalmak, félelmek, vagy az élet változásai miatti szomorúság. Különösen nehéz szívvel gondolunk azokra a szeretett családtagjainkra, akiknek emléke és hiánya erősen él bennünk és akik ebben az évben már nem ünnepelhetnek köztünk.
A “tökéletes” ünnep
Sokak által megélt feszültség karácsony környékén, hogy tökéletes ünnepet, tökéletes harmóniát, tökéletesen szép fát, makulátlanra sikerült menüt, a legjobban eltalált ajándékokat és a legtökéletesebb ráhangolódást szeretnénk kicsikarni magunkból, mert hát ennek a csodás ünnepnek olyannak “kell lennie”. Pedig hát úgyse lesz pont olyan.
Valódi érzéseink felvállalása sok mindenen átsegít
A karácsony körüli örömteli hangulat túlerőltetése egészségi veszélyeket is rejt. Sokan, akik nehéz szívvel ünneplik a karácsonyt, elrejtik valódi érzéseiket és jókedvet erőltetnek magukra, mert meggyőződésük, hogy ha igazi érzéseiket mutatnák, a többiek elítélnék vagy elutasítanák őket. Azt hiszik, környezetük mindjárt ünneprontókként tekintene rájuk. Emiatt jókedvű, vidám maszkot öltenek, a maszk alatt pedig még elkeseredettebbé válnak. Az elzárkózás stratégiája viszont kárt okoz a testnek és a léleknek.
Vegyük észre mennyire nem igaz, hogy elutasítanak ha megnyílunk, kimutatjuk mit gondolunk, érzünk, mert például elvesztettük egy szerettünket. Egy őszinte beszélgetés nagyon is összehozza az embereket, nagyon is megértésre, elfogadásra és segítségre számíthatnak azok, akik fel merik vállalni magukat és érzéseiket.
Hogyan segítsünk magunknak és másoknak karácsonykor?
- Fogadjuk el, hogy a karácsony is lehet tökéletlen, sőt talán annak kell lennie.
- Vegyük észre, hogy vannak, akik nehezen élik meg az idei karácsonyt, mert esetleg magányosnak, elveszettnek érzik magukat. Kérdezzük meg hogy vannak, hogy telik majd a karácsonyuk, hallgassuk meg őket.
- Hívjuk meg magunkhoz – ha megtehetjük – azokat akiket szeretnénk megóvni a magányosság érzésétől, vagy beszéljünk meg valamilyen közösen töltött időt velük, akár legalább egy közös séta formájában.
- Engedjük el a “felhajtást”, az csak a kereskedőknek fontos, hogy forgalmukat növeljék. Keressük helyette a békét, a nyugalmat, a szeretteinkkel töltött idő örömét.
Amennyiben szeretnél karrier tanácsadás, vagy életvezetési tanácsadás terén személyes konzultációt, ha személyre szabott tanácsot szeretnél, itt létesíthetsz velem kapcsolatot:
kapcsolat
Olvass tovább:
Milyen munkában lehetnék boldog?
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 1
Gyakorlatok a boldogság fejlesztésére 2
Szakmai erősségek álláskeresők számára
Hogyan éljünk együtt egy szuperérzékeny társsal?
Szuperérzékenység a munkahelyen
Milyen munkában lehetnék boldog?
Önértékelés: Virginia Satir nyomán
Online interjú. Tegyél jó benyomást!
Szeretettel,
Tomori Nóra életvezetési és karrier tanácsadó, coach